У ўточар қуролларни йўқотишни таклиф қилди.
Шу ҳафта бошида Нью-Йоркнинг Бруклин туманида отиб ўлдирилган ўзбекистонлик ўсмирнинг бувиси унинг дафн маросимида ҳушидан кетди. Жанозада Нью-Йорк мэри Эрик Адамс ҳам қатнашиб, шаҳарни қамраб олган ёшлар ўртасидаги зўравонлик тўлқинини қоралади ва  “кўчалардан ўт очувчи қуролларни йўқотиш” кераклигини айтди.
“У Америка чемпиони бўлишни ва Америкага Ўзбекистон байроғини кўрсатишни хоҳлаган эди”, дейди бувиси 12 йил олдин тарк этган оиланинг ватанига ишора қилиб.
“Ёшларни ўлдирмаслик керак”, деган у қайғу билан. “Менинг набирам Нью-Йоркда ўқдан ҳалок бўлган охирги одам бўлиши керак.”
Адамс, одамлар тўла  масжидда душанба куни 12 соатлик қонли жанжал пайтида шаҳар бўйлаб отиб ўлдирилган беш ўсмирдан бири эканини айтган.
Қотилликларни тўхтатиш учун, деди Адамс, расмийлар ўқотар қуролларни кўчалардан йўқотишлари керак.
“Бизнинг кўчаларимизда жуда кўп қурол бор, ёшларимиз орасида зўравонлик кўп тарқалган”, деган Адамс.
Жеймс Медисон ўрта мактабининг ўқувчиси Мавлонов душанба куни соат 13:00 атрофида Бенсонхёрстдаги 20-авеню яқинидаги 62-кўчада жанжал пайтида орқа томондан яраланган, дейди полициячилар. Яна тўрт нафар ўсмир бир неча соатдан кейин Бронкс ва Манхеттендаги бошқа отишмаларда отиб ўлдирилган ёки яраланган.
17 ёшли Мавлоновни ўлдиришда гумон қилинган шахсни полиция билади, лекин у ҳали қўлга олинмаган. У Франклин Делано Рузвелт ўрта мактабида бошқа бола билан жанжаллашган ва улар муштлашувдан кейин учрашишга келишиб олишган, дейди Нью-Йорк полиция бўлими бошлиғи Жеймс Эссиг журналистларга.
Боланинг тобутини кўтаришда ёрдам берган Адамс “оталар ҳеч қачон фарзандларини кўммаслиги керак”лигини айтган.
“Фарзандларимизни йўқотиш бутун шаҳримиз ва бутун мамлакатимизга айбловдир”, деди Адамс.
“Биз буни ўзгартиришимиз керак. Биз туришимиз керак. Биз болаларимизни қутқаришимиз керак. Биз жуда кўп нарсани йўқотмоқдамиз, жуда кўп одамларимизни…”

Он предложил убрать огнестрельное оружие.
Бабушка узбекского подростка, застреленного в Бруклинском районе Нью-Йорка, упала в обморок на его похоронах. На похоронах также присутствовал мэр Нью-Йорка Эрик Адамс, который осудил волну насилия среди молодежи, захлестнувшую город, и заявил, что необходимо “убрать огнестрельное оружие с улиц”.
“Он хотел стать чемпионом Америки и показать флаг Узбекистана Америке”, – сказала Камалова, имея в виду родину семьи, которую они покинули 12 лет назад.
“Таких молодых людей не следует убивать”, – сказала она незадолго до того, как горе захлестнуло ее. “Мой внук должен быть последним, кто погибнет от пули в Нью-Йорке”.
Адамс сказал переполненной мечети, что Мавлонов – один из пяти подростков, застреленных по всему городу во время кровавой 12-часовой драки в понедельник.
Чтобы остановить убийства, сказал Адамс, власти должны убрать с улиц огнестрельное оружие, которое наводнило их.
“На наших улицах слишком много оружия, слишком много насилия среди нашей молодежи”, – сказал Адамс.
Мавлонов, ученик средней школы Джеймса Мэдисона, был ранен в спину во время столкновения на 62-й улице недалеко от 20-й авеню в Бенсонхерсте около 13:00 в понедельник, по словам копов. Еще четверо подростков были застрелены и ранены несколько часов спустя в ходе отдельных перестрелок в Бронксе и Манхэттене.
17-летний подозреваемый в убийстве Мавлонова, которого полиция знает, но еще не поймала, поссорился с другим мальчиком в средней школе имени Франклина Делано Рузвельта, и они договорились встретиться после кулачной драки, сообщил журналистам глава департамента полиции Нью-Йорка Джеймс Эссиг.
Адамс, который помогал нести гроб мальчика, сказал, что отец никогда не должен хоронить своего сына.
“Потеря наших детей – это обвинение всему нашему городу и всей нашей стране”, – сказал Адамс.
“Мы должны это изменить. Мы должны встать. Мы должны спасти наших детей. Мы теряем слишком много – и слишком многих”.
Когда ее спросили, какое послание она хотела бы передать убийце своего внука, Умаро Камалова была краткой.