«Тинькофф» банкига қарши санкциялар бир кун олдин АҚШ ва Канада томонидан киритилган. Бундан ташқари, “Юнистрим”, “Солидарность” банклари, Локо-банк ва Санкт-Петербург ижтимоий тижорат банки ҳам АҚШ кредит ташкилотларидан чекловларга дуч келди.
«Тинькофф» веб-сайтида банк пул ўтказмаларини валютада юборишни кечиктираётгани айтилмоқда.
“20 июл куни биз Америка ва Канада санкцияларига дуч келдик. Бу валютадаги пул ўтказмаларига қандай таъсир қилиши мумкинлигини аниқлаштиряпмиз. Биз “Тинькофф” расмий каналларида валюта ўтказмаларидаги ўзгаришлар ҳақида маълум қиламиз”, деб хабар берган банк.
«Тинькофф» банкига қарши санкциялар бир кун олдин АҚШ ва Канада томонидан киритилган. Бундан ташқари, “Юнистрим”, “Солидарность” банклари, Локо-банк ва Санкт-Петербург ижтимоий тижорат банки ҳам АҚШ кредит ташкилотларидан чекловларга дуч келди. «Точка» банки Канада санкцияларига тушган.
Санкцияларнинг жорий этилишини шарҳлар экан, бир кун олдин «Тинькофф» воқеаларнинг бундай ўзгаришига тайёрланаётгани ва “мижозларга буни имкон қадар сезилмай қолиши учун ҳамма нарсани қилиши” ҳақида хабар берганди. Шу билан бирга, улар «Тинькофф» банкининг UnionPay карталари хорижда ишлашни тўхтатиши ҳақида огоҳлантиришди. Чет элга пул ўтказмалари оператори бўлган “Юнистрим” банки, ўз навбатида, шериклар билан узлуксиз ишлашни давом эттириш учун “инфратузилмавий ечим” ишлаб чиққанини айтмоқда. Улар уни “энг қисқа вақт ичида”ишга туширишга ваъда берган.

Тинькофф Банк задерживает отправку переводов в валюте. Об этом говорится в сообщении, которое опубликовано на его сайте.
«20 июля мы подпали под американские и канадские санкции. Выясняем, как именно это может повлиять на переводы в валюте. Об изменениях в условиях валютных переводов расскажем в официальных каналах «Тинькофф», — сообщил банк.
Санкции против Тинькофф Банка накануне ввели США и Канада. Кроме него под ограничения США попали из кредитных учреждений также банки «Юнистрим», «Солидарность», Локо-банк и Петербургский социальный коммерческий банк. Под санкции Канады — банк «Точка».
Комментируя введение санкций, накануне в «Тинькофф» сообщали, что «готовились к такому повороту событий» и сделают «все возможное, чтобы для наших клиентов эта новость прошла максимально незаметно». При этом там предупредили, что карты UnionPay от Тинькофф Банка за границе работать перестанут. Банк «Юнистрим», оператор переводов за границу, в свою очередь, пообещал, что уже разработал «инфраструктурное решение», чтобы продолжить бесперебойно работать с партнерами. Там указали, что запустят его в «кратчайшие сроки».