Украина қуролли кучлари бош штаби: Донецк вилоятидаги Россия қўшинлари таркибида Ўзбекистон фуқаролари топилган.
Украинанинг Россия томонидан босиб олинган Донецк вилоятининг Горловка шаҳрида жойлаштирилган Россия армиясининг бўлинмаларида Ўзбекистон фуқаролари топилган. Бу ҳақда Украина Қуролли кучлари Бош штаби маълумотида айтилган.
“Ушбу шахслар Мариуполга қурилиш ишлари учун келишган. Улар келгандан кейин паспортларини олиб қўйилган ва кўнгиллилар сифатида ҳарбий хизматга сафарбар қилинган”, дейилади хабарда.
Бу ҳақда Ўзбекистон ташқи ишлар вазирлигига сўров юборилган. Вазирликдаги манбанинг айтишича, ташқи ишлар вазирлиги хабарни текширишни бошлаган.
Март ойида Ўзбекистон давлат хавфсизлик хизмати хабар беришича, Россияда қамоқ жазосини ўтаётган Қорақалпоғистоннинг Элликқалъа  туманида яшаган фуқаро Украинада вафот этган. Хабар қилинишича, фуқаро Украинага қурилиш ишлари учун юборилган ва у жойлашган жойга снаряд урилган.
Май ойи охирида МХХ шунингдек, Россия қамоқхонасидан Украинадаги урушга сафарбар қилинган Ўзбекистон фуқароси вафот этганини хабар қилган. Марҳумнинг онаси у илгари ҳеч қачон қўлида қурол тутмаганлигини таъкидлаган. “Онажон, мен уларга одамларни ўлдирмаслигимни, у ерга бормаслигимни айтдим, лекин барибир мени мажбурлашди”, деган унинг ўғли сўнгги суҳбатида.
Июн ойида ВВС рус хизмати Марказий Осиё мамлакатлари фуқароларини Россия қамоқхоналарида Украинадаги урушга жалб қилиш бўйича тергов эълон қилган эди. Сайт маълумотларига кўра, ёлланганлар орасида камида 93 киши, шу жумладан 34 нафар ўзбекистонлик ҳалок бўлган.

Генштаб ВС Украины: В составе войск России в Донецкой области замечены граждане Узбекистана.
В подразделениях армии России в оккупированной Горловке Донецкой области Украины обнаружены граждане Узбекистана. Об этом говорится в сводке Генштаба Вооружённых сил Украины.
«Указанные лица прибыли в Мариуполь для проведения строительных работ. По прибытии у них изъяли паспорта и мобилизовали в состав оккупационных войск в качестве добровольцев», — говорится в сообщении.
Gazeta.uz направила запрос в министерство иностранных дел Узбекистана. Источник в ведомстве сообщил, что МИД начал проверку сообщения.
В марте СГБ Узбекистана сообщала, что житель Элликкалинского района Каракалпакстана, отбывавший тюремный срок в России, погиб в Украине. Сообщалось, что он был отправлен в Украину на строительные работы и в место, где он находился, попал снаряд.
В конце мая в СГБ также рассказали, что гражданин Узбекистана, мобилизованный из российской тюрьмы на войну в Украине, погиб. Его мать отметила, что он никогда прежде не держал в руках оружия. «Мама, я сказал им, что не буду убивать людей, не пойду туда, но меня всё равно заставили», — рассказала она о последнем разговоре с сыном.
В июне Русская служба Би-би-си публиковала расследование о вербовке граждан стран Центральной Азии в российских тюрьмах на войну в Украине. По данным сайта, среди таких завербованных погибли не менее 93 человек, в их числе 34 узбекистанца.