Санкт-Петербургда мигрантларни сохта рўйхатга олиш иши доирасида 100 дан ортиқ тинтув ўтказилди.
Тергов Санкт-Петербургга келганларни оммавий сохта рўйхатга олишни ташкил этган 11 кишига нисбатан жиноий тергов доирасида 100 дан ортиқ қидирув ишлари олиб борди. Улар фаолияти давомида 100 минг мигрантни рўйхатга қўйишга муваффақ бўлган.
РФ Тергов қўмитаси минтақавий бошқармаси хабар беришича, тинтувлар судланувчиларнинг яшаш жойларида, миграция масалалари бўйича шаҳар бошқармаси бўлимларида, жамоат аъзолари томонидан ноқонуний фаолиятда фойдаланган идораларда бўлиб ўтган. Бундан ташқари, Россия Федерацияси ҳудудида ноқонуний бўлган шахслар тўпланган жойларда тергов тадбирлари ўтказилган.
Қўмита маълумотларига кўра, чет эл фуқароларини миграция рўйхатидан ўтказиш тўғрисида сохта ҳужжатлар тайёрлаган жиноий гуруҳни ташкил этган айбланувчилар орасида маҳаллий муниципал депутатлардан бири ҳам бўлган. Ишга Ички ишлар вазирлиги бош бошқармаси Миграция бошқармаси бошлиғининг собиқ ўринбосари ҳам аралашган. Ишда иштирок этаётган ҳар бир шахснинг роли ва иштирокига қараб, уларга ноқонуний миграцияни ташкил этиш ва жиноий гуруҳ ташкил этиш айблари қўйилади.
Аввалроқ тинтувлар 13 июл куни бошлангани ва Санкт-Петербург миграция департаментида ҳам бўлиб ўтгани ҳақида ёзилган эди.

Более 100 обысков прошло в Петербурге в рамках дела о фиктивной регистрации мигрантов.
Следствие провело более 100 обысков в рамках расследования уголовного дела в отношении 11 человек, организовавших массовую фиктивную регистрацию приезжих в Петербурге, за время деятельности они успели поставить на учёт 100 тыс. мигрантов.
Как рассказали в региональном управлении СК РФ, обыски прошли по местам проживания фигурантов, в служебных помещениях городского управления по вопросам миграции, в офисах, используемых членами сообщества в своей незаконной деятельности. Кроме того, следственные мероприятия проведены в местах сосредоточения лиц, незаконно находящихся на территории РФ.
По данным ведомстве, в число обвиняемых попал один из местных муниципальных депутатов, который создал преступное сообщество по изготовлению подложных документов о постановке на миграционный учет иностранных граждан. В деле также фигурирует бывший заместитель начальника управления по вопросам миграции ГУ МВД. В зависимости от роли и участия каждого фигурантам дела предъявлены обвинения в организации незаконной миграции и организация преступного сообщества.
Ранее сообщалось, что обыски начались 13 июля и прошли в том числе в Управлении по вопросам миграции Петербурга.