Меҳнат миграцияси Россияга инқироз даврида омон қолишга ёрдам берадиган механизмдир, чунки у ўнлаб йиллар давомида “қария Европа”ни қутқариб келмоқда.
Росстат маълумотларига кўра, 2023 йил май ойида туғилиш кўрсаткичи ўсди ва 104 534 чақалоқни ташкил этди. 2022 йил май ойида 103,2 минг бола туғилган эди. Шу билан бирга, 2023 йилнинг беш ойида 511 минг 722 чақалоқ, 2022 йилнинг шу даврида 523,2 минг бола туғилган. Шу тариқа, 2023 йилнинг январидан майигача бўлган даврда туғилиш даражаси 2,2 фоизга камайди.
Бундан ташқари, маълумотда “табиий пасайиш 48 минг 223 кишини ташкил этди, бу 2022 йил май ойига нисбатан 9,85 фоизга юқори. 2023 йилнинг январ-май ойларида ўлим даражаси 2022 йилнинг шу даврига нисбатан 14,8 фоизга камайган. Гўдаклар ўлими 2022 йилнинг январ-май ойларига нисбатан 12,2 фоизга камайди”, дейилган.
Шундай қилиб, Россияда туғилишнинг бироз ўсишига қарамай, мутахассислар демографик инқироз ва демографик жарлик ҳақида гапиришмоқда.
“Евразия” меҳнат низоларини ечишга кўмаклашиш маркази раҳбари Константин Смуригиннинг таъкидлашича, Россия ўттиз йилдан буён “демографик жарлик”да қолмоқда.
“Бу Иккинчи Жаҳон урушининг акс-садоси ва оғир 90-йилларнинг мероси. Демографларнинг фикрига кўра, ҳозир 80-90-йилларда туғилган аёлларнинг вояга етган даври. Илмий доираларда бу “демографик жарлик”нинг учинчи тўлқини деб аталади. Аммо бу моҳиятни ўзгартирмайди. Йигирманчи асрнинг сўнгги ўн йиллигида Россияда РСФСРда 1980-йиллардагига қараганда 40% камроқ одам туғилган”, – дейди эксперт.
Россия Давлат ижтимоий университети (РГСУ) биринчи проректори Жўмарт Алиевнинг қўшимча қилишича, 2018 йилдан буён Россия аҳолисининг сони сўнгги беш йилда 1 миллион 300 минг кишига, яъни 1 фоизга яқин қисқаришда давом этмоқда.
“Демографик статус-квони сақлаб қолиш учун туғилиш коэффициенти ҳар 1000 аҳолига 13-14 кишини, мамлакат аҳолисини кўпайтириш учун эса бу кўрсаткич 1000 аҳолига тахминан 17 кишини ташкил этиши керак. Бугунги кунда эса натижа 9-10 нафар янги туғилган чақалоқ атрофида ўзгариб туради”, – дейди биринчи проректор ва бу ҳолат фавқулодда демографик чораларни талаб қилади.
Константин Смуригин Европа давлатларини мисол қилиб, меҳнат миграцияси демографик вазиятни қисман сақлаб қолишга ёрдам беради, дейди.
“Мамлакатда туғилишни қўллаб-қувватлаш бўйича чора-тадбирлар ишламоқда ва ўз самарасини бермоқда, аммо қисқа муддатда мўъжиза бўлишини кутмаслик керак. Тўғрисини айтсам, Ғарб давлатларида ҳам вазият боши берк кўчага кириб қолган. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти маълумотларига кўра, битта ишлайдиган одам икки ёки уч ногиронни “боқишга” мажбур бўлади. Меҳнат миграцияси эса Россия инқироз даврида омон қолишга ёрдам берадиган механизмдир, чунки у ўнлаб йиллар давомида “қария Европа”ни қутқариб келмоқда”, – дея таъкидлайди Смуригин.
Демографларнинг маълумотларига таяниб, у 146 миллион аҳолини сақлаб қолиш учун Россия энди ҳар йили бир миллионгача одамни жалб қилиши кераклигини қўшимча қилади. Ва буни ҳар йили 21-асрнинг охиригача бажариш талаб этилади.
“2022 йилда Россияга 3,47 миллион меҳнат муҳожири келган. Бу ўтган йилга нисбатан 33 фоизга кўпдир. Ва булар нафақат собиқ СССР давлатларидан, балки “нодўст” деб аталадиган мамлакатлардан келган меҳнат муҳожирларидир, – дея таъкидлайди Константин Смуригин.
Унинг сўзларига кўра, россияликлар чет элликлар иш жойларини “олиб қўйишидан” қўрқмасликлари керак. Энди Россияда меҳнат бозори ҳозирда иқтисодиётнинг барча тармоқларида танқисликни бошдан кечирмоқда ва у фақат ошишда давом этади.
“Миграция замонавий ривожланган мамлакатларга барқарор аҳоли сонини сақлаб қолиш имконини беради. Фақат табиий ўсиш бу вазифани бажара олмайди. 2022 йилда Россияда 35 ёшгача бўлган ишчилар сони 1,3 миллион кишига камайди, бу статистик маълумотларни йиғишнинг бутун даври учун энг юқори кўрсаткичдир”, — дейди эксперт.

Трудовая миграция – тот механизм, который способен помочь России выстоять в кризисное время, как уже десятки лет спасает «старушку Европу”.
По данным Росстата, за май 2023 года рождаемость выросла и составила 104 534 младенца, в то время как в мае 2022 года родилось почти 103,2 тысячи детей. В то же время за первые пять месяцев 2023 года родились 511 722 младенца, за этот же период в 2022 году 523,2 тысячи детей. Таким образом, за период с января по май 2023 года рождаемость снизилась на 2,2%.
Кроме того, в материале сообщается, что «естественная убыль составила 48 тысяч 223 человека, что на 9,85% выше, чем в мае 2022 года. Смертность в январе-мае 2023 года сократилась по сравнению с аналогичным периодом 2022 года на 14,8%. Младенческая смертность снизилась по сравнению с январем-маем 2022 года на 12,2%».
Таким образом, даже несмотря на небольшой подъем рождаемости в России эксперты говорят о демографическом кризисе и демографической яме.
Руководитель Центра содействия по решению трудовых споров «Евразия» Константин Смурыгин отмечает, что Россия уже три десятка лет с переменным успехом находится в демографической яме.
«Это и отголоски Великой отечественной войны, и наследие «лихих 90-х». По мнению демографов, сейчас пришло время воспроизводства для женщин, родившихся как раз в конце 80-е и в 90-е годы. В научных кругах это называют третьей волной демографической ямы. Но сути это не меняет. В последнее десятилетие ХХ века в России родилось и сейчас проживает на 40% меньше людей, чем в 1980-е годы в РСФСР», – говорит эксперт.
Первый проректор Российского государственного социального университета (РГСУ) Джомарт Алиев добавляет, что, начиная с 2018 года, население России неуклонно сокращается, за последние пять лет – на 1 миллион 300 тысяч человек, что составляет около 1%.
«Для сохранения демографического статуса-кво рождаемость должна составлять 13–14 человек на 1 тысячу населения, а для увеличения народонаселения страны этот показатель должен составлять около 17 человек на 1 тысячу населения. А сегодня он колеблется в районе 9–10 новорожденных», – говорит первый проректор, добавляя, что такая ситуация требует экстраординарных демографических мер.
Константин Смурыгин, приводя в пример страны Европы, говорит, что частично спасти ситуацию с демографией поможет трудовая миграция.
«Меры по поддержке рождаемости в стране работают и приносят эффект, но в краткосрочном периоде чуда ожидать не стоит. Справедливости ради, в странах Запада ситуация также патовая. По данным ООН, один работающий человек вынужден «кормить» двоих-троих нетрудоспособных. И трудовая миграция – тот механизм, который способен помочь России выстоять в кризисное время, как уже десятки лет спасает «старушку Европу», – отмечает Смурыгин.
Ссылаясь на демографов, он добавляет, что для сохранения численности населения на уровне 146 миллионов человек России сейчас необходимо каждый год привлекать до одного миллиона человек. И делать это ежегодно до конца XXI века.
«В Россию в 2022 году прибыли 3,47 млн трудовых мигрантов. Это больше, чем годом ранее на 33%. И это гастарбайтеры не только из стран бывшего СССР, но и из так называемых «недружественных» стран», – отмечает Константин Смурыгин.
По его словам, россиянам не стоит опасаться того, что иностранцы «заберут» их рабочие места. Сейчас рынок труда в России сейчас испытывает дефицит во всех отраслях экономики, и он будет только усиливаться.
«Миграция позволяет современным развитым странам поддерживать стабильную численность своего населения. Только естественный прирост с этой задачей не справляется. В 2022 году число трудящихся до 35 лет в России уменьшилось на 1,3 млн. Это наиболее высокое значение за все время сбора статистических данных», – говорит эксперт.