Краснодар ўлка суди оғир жиноятларни содир этишда айбланган қирғизистонлик Бегмат Жолдошевга нисбатан жиноят ишини кўриб чиқди.
Аниқланишича, 2022 йилнинг 20 август куни соат 17:00 атрофида Жолдошев маст ҳолатда Сочи шаҳар қабристони ҳудудида бўлган. Уни қабристон ишчиси деб ўйлаган нотаниш қиз ундан катта бувисининг қабрини топишга ёрдам беришни сўраган.
Судланувчи ёрдам беришга рози бўлиб, унинг ортидан қариндошининг қабригача борган, сўнг қизга ҳужум қилган, зўрлаган ва бошқа жинсий характердаги ҳаракатларни содир этган. Шундан сўнг у жабрланувчини бўғиб ўлдирган ва унинг буюмларини, жумладан, кейинчалик озиқ-овқат дўконларида тўлаган банк картасини олиб кетган. Қизнинг ўлими катта бувисининг қабри ёнида содир бўлган.
Суд мажлисида Жолдошев тавба қилиб, вафот этган қизнинг онасидан кечирим сўраган. Тақдим этилган далилларни тўлиқ ўрганиб чиққандан сўнг, судда судланувчининг айби исботланганига шубҳа қолмади. У тахмин қилинган жиноятларда айбдор деб топилди.
Содир этилган жиноятлар жами бўйича, тайинланган жазоларга қисман қўшилган ҳолда, якунда айбдор деб топилган Жўлдошевга 19 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш, дастлабки 6 йилни қамоқхонада, қолган муддатни эса қаттиқ режимли колонияда ўташ жазоси ҳамда 60 000 рубл миқдорида жарима тайинланди.
Суд, шунингдек, жабрланувчининг маънавий зарар, моддий зарар ва дафн билан боғлиқ харажатларни қоплаш тўғрисидаги фуқаролик даъволарини қаноатлантирди. Ҳукм ҳали қонуний кучга кирмади.

Краснодарский краевой суд рассмотрел уголовное дело, в отношении Бегмата Жолдошева, обвиняемого в совершении в ряде преступлений.
Установлено, что 20 августа 2022 года примерно в 17 часов вечера Жолдошев в состоянии алкогольного опьянения находился на территории сочинского муниципального кладбища. Там к нему, думая, что он является работником кладбища, с просьбой помочь отыскать могилу своей прабабушки обратилась ранее не знакомая ему девушка.
Согласившись помочь, подсудимый проследовал вместе с ней до могилы ее родственницы, а затем напал на девушку, изнасиловав и совершив иные действия сексуального характера. После он задушил потерпевшую и забрал принадлежавшие ей вещи, в том числе банковскую карту, которой он позже расплачивался в продуктовых магазинах. Смерть девушки наступила на могиле ее прабабушки.
В судебном заседании Жолдошев раскаялся и попросил прощения у матери погибшей девушки. После исследования представленных доказательств в их совокупности, у суда не осталось сомнений в доказанности вины подсудимого. Он признан виновным в совершении инкриминируемых преступлений.
По совокупности совершенных преступлений, путем частичного сложения назначенных наказаний окончательно осужденному Жолдошеву назначено наказание в виде лишения свободы на срок 19 лет, с отбыванием первых 6 лет в тюрьме, а оставшегося срока — в колонии строгого режима, со штрафом в размере 60 000 рублей.
Также судом удовлетворены гражданские иски потерпевшей о возмещении морального вреда, материального ущерба и расходов на погребение. Приговор в законную силу не вступил.