Путин Ғарб мамлакатларига нисбатан инфляция пастлигини айтса-да, кундалик озиқ-овқат, ювиш воситалари, дори-дармонлар нархи ошиб бормоқда.
Россиядаги инфляция эълон қилинган расмий кўрсаткичлардан анча баланд, истеъмолчилар эса нархларнинг мунтазам ўсишига дуч келишмоқда. Россия президенти Владимир Путин Ғарб мамлакатларига нисбатан паст инфляцияни таъкидлаган сайин кундалик озиқ-овқат, ювиш воситалари, дори-дармонлар нархи йилдан йилига 17 фоизга ошган. Айни вақтда истеъмол нархларининг расмий индекси атиги 3,25 фоизга ошгани айтилади.
“Ромир” 2008 йилдан бери Россия шаҳарлари аҳолисининг харидлари тўғрисидаги реал маълумотларга асосланган таҳлилни олиб боради. Жорий йил бошидан буён реал инфляция 16 фоизни ташкил этди, бу Росстатнинг расмий маълумотларига нисбатан қарийб 6 баравар юқори (2,7%). 2022 йил феврал ойида бошланган урушдан бери Россия истеъмолчилари учун ҳақиқий инфляция 47 фоизга, 2019 йил январ ойидан бошлаб 92 фоизга этди.
Нархлар ҳар ойда 1,5% дан 4% гача ўсишда давом этиши кутилмоқда. Россия банки асосий ставкасини  аллақачон 100 та базис пунктига, йиллик 8,5 фоизга кўтариб, пул сиёсатини янада кучайтирилиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирган. Бу, шу қаторда, бошқа нарсалар қаторида, яъни рублнинг ёзги  девалвацияси ва импорт товарлар нархларининг кўтарилиши билан курашишга қаратилган.
Баъзи автоулов, шарбат ва сода ишлаб чиқарувчилар, шунингдек, маиший техника ва электроника чакана сотувчилари нархларини 10-20 фоизга оширишни эълон қилишди. Бу яқин келажакда инфляцияга қўшимча босим бўлишини билдиради.
Марказий банк раҳбари Элвира Набиуллина бу пул сиёсатини кучайтириш циклининг охирги қадам эмаслигини айтиб, огоҳлантирди. Эҳтимол, йил охирига келиб, “Совкомбанк” таҳлилчиси Михаил Василевнинг айтишига кўра, 9,5-10 фоизгача кўтаришга тўғри келиши, эҳтимолдан узоқ эмас.

Хотя Путин утверждает, что инфляция низкая по сравнению с западными странами, цены на продукты питания, моющие средства, лекарства растут.
Инфляция в России значительно превысила заявленные официальные показатели, при этом потребители продолжают сталкиваться с ростом цен. В то время как президент РФ Владимир Путин утверждает о низкой инфляции, ниже, чем в западных странах, эксперты «Ромира» обнаружили, что индекс цен на повседневные товары, включая продукты питания, моющие средства, лекарства, одежду, вырос на 17% год к году. В то время как официальный индекс потребительских цен увеличился всего на 3,25%.
“Ромир” проводит анализ на основе реальных данных о покупках жителей российских городов с 2008 года. С начала текущего года реальная инфляция составила 16%, что почти в 6 раз превышает официальные данные Росстата (2,7%). А с начала войны в феврале 2022 года реальная инфляция для российских потребителей достигла 47%, а с января 2019 года — 92%.
Ожидается, что цены продолжат увеличиваться в диапазоне от 1,5% до 4% ежемесячно. Банк России уже повысил ключевую ставку на 100 базисных пунктов, до 8,5% годовых, и предупредил о возможных дальнейших ужесточениях денежной политики. Это направлено на борьбу с ростом инфляции, который был спровоцирован, в том числе, летней девальвацией рубля и повышением цен на импортные товары.
Некоторые производители автомобилей, соков и газировки, а также ретейлеры бытовой техники и электроники уже объявили о своих планах повысить цены на 10–20%. Это предполагает возможное дополнительное давление на инфляцию в ближайшее время.
Глава ЦБ Эльвира Набиуллина предупредила, что это не последний шаг в цикле ужесточения денежной политики. И не исключено, что к концу года ставку придется довести до 9,5–10%, считает главный аналитик Совкомбанка Михаил Васильев.