Москва ва Москва вилоятида 100 минг хорижликни ноқонуний “регистрация”га қўйган шахслар аниқланди.
Москва минтақасида 100 мингдан ортиқ хорижлик миграция рўйхатига қўйиш схемасининг ишлашига чек қўйилди. Ташкилотчилар, терговчиларнинг фикрига кўра, жиноий бизнес 420 миллион рублга яқин даромад келтирган. Шу билан бирга, ФСБ ва Тергов қўмитаси аниқлашича, ноқонуний миграция канали пойтахт полицияси ходимлари томонидан ҳимояланган.
Россия Федерацияси Тергов қўмитасининг Москвадаги Бош тергов бошқармаси терговчилари, бош идора вакили Юлия Иванова тезкор хизматлар билан биргаликда ноқонуний фаолиятни ташкил этиш бўйича жиноий иш тергови доирасида рейдлар ўтказди.
Тергов маълумотларига кўра, асосан этник озарбайжонлар бўлган ўнга яқин айбланувчилар Москва ва Химки шаҳарларида ўзлари ва ишончли шахслари номига расмийлаштирилган “Любимый Дом” МЧЖ, “Комфорт” МЧЖ, “Биг Фемили” МЧЖ, “Алтаир” МЧЖ ва “Компасс” МЧЖларда ётоқхоналар ташкил қилишган.
Уларда гуруҳ аъзолари томонидан ўринлар лимитидан тизимли равишда ошиб кетган хориж фуқароларини вақтинчалик рўйхатга олиш ишлари амалга оширилиб келган. Шу билан бирга, айрим муҳожирлар ўзларининг қонуний фаолияти қиёфасини яратиш мақсадида ётоқхоналарга жойлашган.
Бироқ, хорижликларнинг аксарияти аслида ётоқхоналарда яшамаган, бу эса “уларни ҳуқуқ-тартибот идоралари Россия Федерациясида бўлишларини назорат қилишдан маҳрум қилган, шунингдек, жиноий йўл билан даромад олиш учун шароит яратган”.
Умуман олганда, тергов маълумотларига кўра, 2018 йилдан бери уюшган жиноий гуруҳ аъзолари камида 100 минг ноқонуний муҳожирни рўйхатга олган ва камида 420 миллион рубл миқдорида жиноий даромад олган.
Бундан ташқари, тергов маълум бўлишича, ноқонуний миграция канали Москва шимолий округи ички ишлар бошқармаси полицияси томонидан назоратга олинган бўлиб, уларнинг вакиллари билан бирга тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В столичном регионе нашли регистраторов 100 тыс. нелегальных иностранцев.
В Московском регионе пресечено действие схемы, благодаря которой на миграционный учет было поставлено более 100 тыс. иностранцев. Организаторам, по подсчетам следствия, криминальный бизнес принес порядка 420 млн руб. При этом, как выяснили ФСБ и СКР, канал незаконной миграции крышевали сотрудники столичной полиции.
Следователями ГСУ СКР по Москве, сообщила представитель главка Юлия Иванова, совместно с оперативными службами проведены рейды в рамках расследования уголовного дела об организации незаконного пребывания мигрантов на территории столичного региона.
По данным следствия, с десяток фигурантов, в основном этнических азербайджанцев, организовали в Москве и Химках хостелы ООО «Любимый дом», ООО «Комфорт», ООО «Биг Фемили», ООО «Альтаир» и ООО «Компас», которые зарегистрировали как на самих себя, так и на доверенных им лиц.
В них участники группировки оформляли временную регистрацию иностранных граждан, систематически превышая при этом лимит койко-мест. Вместе с тем часть мигрантов заселялась в хостелы, чтобы создать видимость их законной деятельности.
Однако большинство иностранцев в хостелах фактически не проживало, что «лишало возможности правоохранительные органы контроля за их нахождением в РФ, а также создавало условия получения дохода преступным путем».
Всего, по данным следствия, с 2018 года участниками ОПГ было поставлено на миграционный учет не менее 100 тыс. нелегальных мигрантов и получен преступный доход в сумме не менее 420 млн руб.
Причем, как выяснило следствие, канал незаконной миграции контролировала полиция УВД Северного округа Москвы, с представителями которой сейчас также ведутся следственные действия.