Москвадаги спорт клубларидан бирида ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари томонидан ўтказилган рейд чоғида Марказий Осиё давлатларининг ўнлаб фуқаролари қўлга олинган.
РФ Тергов қўмитаси пойтахт бош бошқармаси матбуот хизматининг хабар беришича, 35 нафар хорижлик миграция қонунчилигини бузганлиги учун маъмурий жавобгарликка тортилади.
Lenta.ru хабар беришича, хавфсизлик кучлари спортклубга Россия Федерациясида тақиқланган “Нурчилар” экстремистик ташкилоти аъзоларини қидириш учун келган. Улар рейд пайтида топилганми ёки йўқми, номаълум.
Аввалроқ Москва яқинидаги Дзержинский ва Котелники шаҳарларидаги мусулмонлар намозхоналарида хавфсизлик ходимлари томонидан диндорларга нисбатан ҳурматсизлик ҳаракатлари бўлган миграцион рейдлар бўлиб ўтган эди.
Россия Федерациясининг бир қатор республикалари раҳбарлари, жумладан, Чеченистон раҳбари Рамзан Қодиров ва мамлакат инсон ҳуқуқлари жамияти вакиллари дин эркинлиги ҳуқуқини бузувчи бундай ҳаракатларга йўл қўйиб бўлмаслигини эълон қилди ва ҳуқуқ-тартибот ходимларини қонунбузарларни аниқлашга чақирди. миграция қонунчилигини мақсадли ва профессионал тарзда.

Десятки уроженцев стран Центральной Азии были задержаны в ходе рейда правоохранителей в один из бойцовских клубов Москвы.
Согласно сообщению пресс-служба столичного главка СК РФ, 35 иностранцев были уличены в нарушении миграционного законодательства и будут привлечены к административной ответственности.
Как отмечает «Лента.ру», силовики пришли в бойцовский клуб в поисках членов запрещенной в РФ экстремистской организации «Нурджулар». Были ли они выявлены в ходе рейда – неизвестно.
Ранее миграционные рейды прошли в молельных помещениях мусульман в подмосковных городах Дзержинский и Котельники, сопровождаясь актами неуважительного обращения с верующим со стороны некоторых силовиков.
Руководители нескольких республик РФ, в том числе глава Чечни Рамзан Кадыров, и представители правозащитного сообщества страны заявили о недопустимости подобных действий, нарушающих право на свободу вероисповедания, и призвали правоохранителей выявлять нарушителей миграционного законодательства адресно и профессионально.