1 августга ўтар кечаси дронлар Россия пойтахтига яна ҳужум қилди, улардан бири яна “Москва Сити” бизнес марказига зарба берди.
“Москвага учиб келаётган бир неча дрон ҳаво ҳужумидан мудофаа тизимлари томонидан уриб туширилди. Улардан бири ўтган сафар урилган бинога тегди. 21-қават даражасидаги фасад шикастланган. Воқеа жойида фавқулодда хизматлар ишламоқда”, — деб ёзди Москва мэри телеграмда.
Мэрнинг сўзларига кўра, у ерда 150 кв.метр жойдаги ойналар синган, қурбонлар ҳақида маълумот йўқ.
Собянин гап қайси минора ҳақида кетаётганига аниқлик киритмаган, бироқ ТАСС хабарига кўра, бу ҳукумат мажмуаси жойлашган IQ -кварталидаги бино. Бу ерда, хусусан, Рақамли ривожланиш вазирлиги, Иқтисодий ривожланиш вазирлиги ва Саноат ва савдо вазирликлари бор.
Собяниннинг ушбу баёнотидан олдин Москва вилоятидан ҳам  портлашлар ва дронлар парвози  ҳақида хабар берилган. Россия телеграм-каналлари дрон Россия Федерацияси Иқтисодий ривожланиш вазирлиги жойлашган  қаватга урилгани ҳақида ёзмоқда.
ТАСС фавқулодда хизматларга таяниб, Москва шаҳридаги IQ-кварталидаги миноралардан бирига урилган дрон парчалари топилганини ёзмоқда.
Россия Мудофаа вазирлигининг маълум қилишича, тунда Москва вилоятида Украинанинг иккита дрони уриб туширилган, бири эса электрон воситалар орқали тўхтатилган. Вазирлик электрон восита билан тўхтатилди деб даъво қилган бу дрон икки кун олдин ҳужумга учраган Москва шаҳридаги IQ-кварталининг ўша минорасига урилган.
Айни пайтда, Россия ахборот агентликларининг хабар беришича, янги дрон ҳужуми сабабли Россия пойтахтидан жануби-ғарбда жойлашган Москванинг Внуково аэропорти ёпиб қўйилган. Самолётлар бошқа аэропортларга йўналтирилган. Бироз вақт ўтгач, аэропорт ўз ишини давом эттирди.
Москвага бундан олдинги дронлар ҳужуми 30 июлга ўтар кечаси содир бўлган эди. Икки дрон ҳам Москва шаҳридаги осмонўпар биноларга урилган. IQ -кварталдаги кўп қаватли бино ва Око-2 минораси шикастланган, бу ерда биринчи қаватдан тўртинчи қаватгача бўлган деразалар синган. Россия Мудофаа вазирлиги Москва вилоятининг Одинцово туманида яна бир дрон ҳаво ҳужумидан мудофаа тизими томонидан уриб туширилганини маълум қилди. Ўша ҳужумдан сўнг, Россия Федерацияси Рақамли ривожланиш вазирлиги раҳбари Мақсут Шадаевнинг айтишича, департамент ходимлари ҳафта охиригача “офис муаммоларини ҳал қилиш учун” узоқроқ жойга кўчирилган.

В ночь на 1 августа беспилотники снова атаковали столицу России, один из них вновь попал в бизнес-центр «Москва-Сити».
«Несколько беспилотников при попытке пролета в Москву были сбиты средствами ПВО. Один долетел до той же башни в Сити, что и в прошлый раз. Поврежден фасад на уровне 21-го этажа. Экстренные службы работают на месте происшествия», — написал мэр Москвы в Telegram.
По словам мэра, там «нарушено остекление 150 кв. м», информации о пострадавших нет.
Собянин не уточнил, о какой башне речь, но, по данным ТАСС, это здание в IQ-квартале, где расположен правительственный комплекс. Там, в частности, находятся Минцифры, Минэкономразвития и Минпромторг.
Перед этим заявлением Собянина из Подмосковья сообщали о взрывах и пролете дронов. Российские телеграм-каналы пишут, что беспилотник попал в этаж Минэкономразвития РФ.
ТАСС со ссылкой на экстренные службы пишет, что обнаружены обломки беспилотника, который попал в одну из башен в IQ-квартале в «Москва Сити». Они будут направлены на взрыво-техническую экспертизу.
Министерство обороны России заявило, что ночью два украинских беспилотника были сбиты в Подмосковье, а один — подавлен средствами радиоэлектронной борьбы. Этот подавленный, как утверждает министерство, средствами РЭБ беспилотник ударил по той же башне IQ-квартала в Москва-сити, что пострадала от удара дрона два дня назад.
«Два украинских БПЛА уничтожены средствами ПВО над территорией Одинцовского и Нарофоминского районов Московской области, — цитируют пресс-службу Минобороны российские СМИ. — Еще один беспилотник был подавлен средствами радиоэлектронной борьбы и, потеряв управление, потерпел крушение на территории комплекса нежилых зданий «Москва-Сити».
Между тем, как сообщают российские агентства, из-за новой атаки дронов была приостановлена работа московского аэропорта Внуково, который расположен к юго-западу от российской столицы. Самолеты перенаправлялись в другие аэропорты. Спустя некоторое время аэропорт возобновил свою работу.
Предыдущая атака дронов на Москву произошла в ночь на 30 июля. Два беспилотника также попали в небоскребы в «Москва-Сити». Повреждения получили высотка в «IQ-квартале» и башня «Око-2», где выбило стекла с первого по четвертый этажи. В Минобороны РФ заявили, что еще один дрон сбила система ПВО в Одинцовском районе Подмосковья. После той атаки глава Минцифры РФ Максут Шадаев сообщил, что сотрудников ведомства перевели на удаленку до конца недели, «чтобы решить офисные проблемы».