Москва вилояти суди “Котелники” мусулмон жамоасига нисбатан иккита маъмурий ишнинг бири бўйича иш юритишни тўхтатди, иккинчиси бўйича эса жамоани 30 минг рубл миқдорида жаримага тортди, деб хабар беради НАЮР телеграм-канали.
Судя прокуратуранинг жамиятни 9 квадрат метрдан ноқонуний фойдаланганликда айблаган важларини рад этиб, ҳимоя томони тақдим этган ҳужжатларни инобатга олди. Гап мусулмонлар масжидга киришдан олдин оёқ кийимларини қолдирадиган вестибюл ҳақида кетган.
Адвокатлар бу хонани асосий хонақо билан бирга жамоа томонидан ижарага олинганини исботлашди. Мазкур ҳолат инобатга олиниб, жиноят таркиби йўқлиги сабабли суд томонидан иш ёпилди.
Жамият жаримага тортилган иккинчи ҳолат намозхонада сақланаётган Ислом асосларига оид китобларга тегишли. Ҳуқуқ-тартибот ходимлари бу нашрларда ҳеч қандай муҳр бўлмаганини даъво қилишган. Бироқ адвокатлар суд қарорига рози эмас. Уларга кўра, бу нашрлар тақиқланган рўйхатда йўқ. Шу муносабат билан ҳимоячи қарор устидан шикоят қилмоқчи.

Суд в Московской области прекратил производство по одному из двух административных дел в отношении мусульманской общины «Котельники», а по другому назначил штраф в размере 30 тысяч рублей, сообщает телеграм-канал НАЮР.
Судья принял во внимание представленные защитой документы, опровергающие доводы прокуратуры, которая обвиняла общину в незаконном использовании 9 квадратных метров. Фактически речь идет о тамбуре, где верующие оставляют обувь перед молитвой.
Адвокаты доказали, что данное помещение арендуется общиной вместе с основным. С учетом данного факта дело судом было закрыто в связи с отсутствием состава правонарушения.
Второе дело, по которому общине был назначен штраф, касается хранившихся в молельном помещении книг об основах ислама. Претензия правоохранителей состоит в том, что на этих изданиях отсутствовали печати. Впрочем, адвокаты с решением суда не согласны. По их словам, данные издания не находятся в списке запрещенных. В этой связи защита намерена обжаловать постановление.