Муҳожир Россия қамоғида урушга боришга мажбурлангани ҳақида сўзлаб берди.
Қирғизистонлик муҳожир Нурлан Ўрмонов Россиядаги кўрган-кечирганлари ҳақида гапиради. У эндигина 19 га кирган ва Краснодардаги заводга ишлаб пул топиш учун келган. У яқинда Краснодар ўлкасида ҳибсга олиниб,  бир ойга яқин хорижликлар учун махсус қамоқхонада ўтирди. Ушбу приёмникда уни Россия армияси билан шартнома имзолашга ва Украинага урушга юборишга ҳаракат қилишди. Нурлан шартнома имзолашдан бош тортган ва Қирғизистонга депортация қилинди. У бу рад жавоби туфайли депортация қилинганини айтади.
Мигрантнинг айтишича, у бошқа муҳожирлар билан бирга яшаган ётоқхонада полиция томонидан ўтказилган мигрантларга қарши рейд чоғида қўлга олинган.
“Биз ухлаётган эдик, полициячи келиб уйғотди ва ётоқхонадан чиқишга мажбур қилди. Ҳужжатларим ҳаммаси жойида эди, лекин миграция марказининг  маълумотлар базасида мен ҳақимда маълумотлар чиқмади, – дейди Ўрмонов врқеа ҳақида гапирар экан.
Унинг ҳужжатлари бекор қилиниб, махсус тергов изоляторига жўнатилди. У ерда бўлган вақтида унга бир неча бор рус армияси билан шартнома имзолаш таклиф қилинган, бироқ у юқори маош ва Россия фуқаролиги ваъда қилинганига қарамай, рад жавобини берган. Тергов изоляторида уни урушга боришга ишонтириш мақсадида қўрқитишган ва овқатдан маҳрум қилишган.
Унинг айтишича, тергов изолятори маъмурияти ҳатто ҳибсга олинган Украина фуқароларини ҳам ўз ватанига қарши жангга боришга мажбурламоқда.
Ўрмоновнинг даъво қилишича, унга судда сўзга чиқишга ҳам рухсат берилмаган ва фақат полиция баёноти асосида депортация қилинган. Ҳозир у Қирғизистонда яшайди ва мамлакат пойтахтига мева жўнатиш билан шуғулланади. Унга беш йил давомида Россияга кириш тақиқланган.

Мигрант рассказал, как в тюрьме его заставляли подписать контракт с армией РФ.
Мигрант из Кыргызстана, Нурлан Ормонов, рассказал о своем опыте в России. Ему всего 19 лет, и он приехал туда на заработки, работая на заводе в Краснодаре. Недавно его задержали в Краснодарском крае, и он провел около месяца в специальном приемнике для иностранцев. В этом приемнике его пытались заставить подписать контракт с армией РФ и отправиться на войну в Украину. Нурлан отказался подписать контракт и был депортирован в Кыргызстан. Он утверждает, что его депортировали из-за этого отказа.
Мигрант рассказал, что его задержали вместе с другими мигрантами прямо в общежитии во время антимигрантских рейдов, которые проводились полицией в разных регионах России.
“Мы спали, пришел полицейский, разбудил нас и заставил выходить из общежития. У меня с документами все было в порядке, но в базе данных полиции не высветилась информация обо мне из миграционного центра. Поэтому все мои документы аннулировали”, – рассказывает Ормонов о том, как все происходило.
Его документы были аннулированы, и его отправили в спецприемник. В течение пребывания там, ему несколько раз предлагали подписать контракт с армией РФ, но он отказался, несмотря на обещания высокой зарплаты и российского гражданства. В СИЗО его давили, угрожали и лишали еды в попытках убедить отправиться на войну.
Мужчина рассказывает, что администрация СИЗО уговаривала отправиться воевать против своей страны даже задержанных граждан Украины.
Ормонов утверждает, что на суде ему не разрешили высказаться, и его депортировали только на основании рапорта полиции. Сейчас он живет в Кыргызстане и занимается отправкой фруктов в столицу страны. Въезд в Россию ему запрещен на пять лет.