Қирғизистонлик таксичи пиво ичишни тақиқлангани учун ҳужум қурбони бўлди.
Қирғизистон элчихонаси Москвада такси ҳайдовчисига уюштирилган ҳужумдан сўнг Россия ТИВга расмий нота юборди, деб хабар қилди Қирғизистон ТИВ матбуот хизмати.
Хабарда айтилишича, такси ҳайдовчисига ҳужум 18 июл куни бўлган. Жабрланувчи элчихонага мурожаат қилмаган. Дипломатлар уни калтаклаш видеоси YouTube’да тарқалгач, қидира бошлаган.
Элчихона жабрланувчи билан боғланди, унга зарур консуллик ва юридик ёрдам кўрсатилмоқда. Воқеа юзасидан дипломатик миссия “жабрланган ватандошнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш учун барча зарур чораларни кўрмоқда”.
MSK1.RU маълумотларига кўра, ҳайдовчи Қирғизистон фуқароси, ВНЖси бўлган Шомил Муратовдир. У Игор Майсурадзе исмли йўловчига машинада пиво ичишга рухсат бермаган. Шундан сўнг йўловчи такси ҳайдовчисини калтаклай бошлаган.
У  “қизишиб кетгани” ва ҳайдовчи дарҳол унга қўпол бўлиб туюлганини айтган. Унинг сўзларига кўра, жанжалдан кейин такси ҳайдовчиси ҳам қалампирли баллондан сепганидан сўнг Майсурадзенинг кўзи жароҳатланган.
Муратов ҳужумдан кейин касалхонага ётқизилган. Унга кўз қовоғи устидаги жароҳат ва жағнинг синиши ташхиси қўйилган. Такси ҳайдовчиси полицияга мурожаат қилган, аммо калтаклангани ҳақидаги баёнот қабул қилинмаган.

Киргизстанец-таксист стал жертвой нападения из-за запрета на употребление пива.
Посольство Киргизии направило официальную ноту в МИД России после нападения на таксиста в Москве, сообщает пресс-служба МИД Киргизии.
На таксиста напали 18 июля, говорится в сообщении. Пострадавший не обращался в посольство. Дипломаты начали искать его после того, как видео избиения разошлось на YouTube.
Посольство связалось с пострадавшим, ему оказывают необходимую консульско-правовую помощь. По факту инцидента дипмиссией «принимаются все необходимые меры по защите прав и интересов пострадавшего соотечественника».
Как сообщает MSK1.RU, водителя, уроженца Киргизии, имеющего вид на жительство, зовут Шамиль Муратов. Он не разрешил пассажиру пить пиво в автомобиле. После этого пассажир начал бить таксиста.
Пассажира зовут Игорь Майсурадзе. Он заявил порталу, что «вскипел», а водитель сразу показался ему «хамом». По его словам, таксист после драки также применил перцовый баллончик, после чего Майсурадзе получил ожог глаза.
Муратов пошел в больницу после нападения. Ему поставили диагноз «ушибленная рана выше века и перелом челюсти». Таксист обратился в полицию, но заявление о побоях не приняли.