Айни пайтда жами меҳнат муҳожирларининг 90 фоиздан ортиғи Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистондан келган.
Меҳнат муҳожирлари учун патент нархини тўрт баробар ошириш тўғрисидаги қонун лойиҳасини Давлат Думасига Сергей Миронов бошчилигидаги СРЗП фракцияси депутатлари киритди, деб хабар беради 3 август куни REX мухбири.
Россия Федерациясида ишлаётган хорижий фуқаролар томонидан тўланадиган белгиланган аванс тўловлари миқдорини 4800 рублгача ошириш таклиф қилинмоқда. Ҳозир белгиланган аванс тўловлари миқдори 1200 рублни, дефлятор коэффициентини ҳисобга олган ҳолда 2724 рублни ташкил этади.
2022 йил охирига келиб Россияга ишлаш учун келган хориж фуқаролари сони 3,47 миллион нафарга етди. Айни пайтда жами меҳнат муҳожирларининг 90 фоиздан ортиғи Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистондан келган. Йил давомида хорижликларнинг миграция рўйхатидан ўтиш фактлари рўйхатга олиш ва қайта рўйхатдан ўтказиш муддати узайтирилган ҳолларни ҳисобга олган ҳолда 11,8 млн.га етган.
2020 йилда меҳнат муҳожирларининг даромадлари қарийб 1,5 бараварга ошган, чунки уларнинг ўз ватанларига ўртача ойлик ўтказмалари миқдори 48 минг рублни ташкил қилган. Шу билан бирга, Росстат маълумотларига кўра, 2020 йил учун Россия иқтисодиётидаги ўртача ойлик иш ҳақи 32 422 рублга баҳоланган.
Ушбу маълумотлар қонун лойиҳаси муаллифларига Россия иқтисодиётининг кўплаб сегментларида юқори малакали мутахассислар бўлмаган чет эл фуқаролари Россия фуқароларидан кам пул топишмаяпти, деган хулосага келишга имкон беради.

Более 90% трудовых мигрантов суммарно приехало из Узбекистана, Таджикистана и Киргизии.
Законопроект о повышении в четыре раза стоимости патента для трудовых мигрантов внесли в Госдуму депутаты фракции СРЗП во главе с Сергеем Мироновым, передает корреспондент REX 3 августа.
Предлагается увеличить размер фиксированных авансовых платежей, уплачиваемых иностранным гражданами при осуществления трудовой деятельности в Российской Федерации, до 4800 рублей. На данный момент размер фиксированных авансовых платежей равен 1200 рублям, с учетом коэффициента-дефлятора – 2724 рублям.
По итогам 2022 года количество иностранных граждан, приехавших в Россию на работу, достигло 3,47 млн. При этом более 90% трудовых мигрантов суммарно приехало из Узбекистана, Таджикистана и Киргизии. За год же количество фактов постановки на миграционный учет иностранцев, с учетом продления регистраций и перерегистрации, составило 11,8 млн.
В 2020 году был отмечен рост доходов трудовых мигрантов примерно в 1,5 раза, поскольку средняя сумма их ежемесячных переводов в родные страны составила 48 тыс. рублей. При этом, согласно данным Росстата, медианная среднемесячная зарплата в российской экономике за 2020 год была оценена в 32422 рубля.
Эти данные позволяют авторам законопроекта сделать вывод о том, что во многих сегментах российской экономики иностранные граждан, не являющиеся высококвалифицированными специалистами, зарабатывают не меньше граждан России.