У арзимаган сабабдан фойдаланиб, хориж фуқаросини ноқонуний тинтув қилган ва ички ишлар бўлимига олиб кетган.
Республика прокурори Россия Тергов қўмитасининг Саха (Якутия) Республикаси бўйича тергов бошқармасининг Жиноят қидирув бўлинмаларидан бирининг бошлиғига нисбатан жиноят иши бўйича айблов хулосасини тасдиқлади.
Полициячи Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 290-моддаси 5-қисми “б” бандида назарда тутилган жиноят – катта миқдорда пул шаклида пора олиш, шунингдек, Жиноят кодексининг 286-моддаси – ҳокимиятни суиистеъмол қилиш, яъни мансабдор шахснинг ўз ваколатлари доирасидан ташқарига чиқадиган ва фуқароларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини жиддий равишда бузилишига олиб келадиган хатти-ҳаракатларни амалга ошириш бўйича айбланмоқда.
Амалдорнинг жиноий фаолияти Саха (Якутия) Республикасидаги ФСБ ходимлари ва Россия Тергов қўмитасининг Саха (Якутия) Республикасидаги Тергов бошқармаси ходимлари томонидан 2023 йилнинг февраль ойида тўхтатилган.
Тергов маълумотларига кўра, 2023 йил феврал ойида Саха Республикаси (Якутия) ИИВ Жиноят қидирув бошқармаси бўлимларидан бирининг бошлиғи бўлган айбланувчи арзимаган баҳонадан фойдаланиб, ноқонуний тинтув уюштирган. ва чет эл фуқаросини полиция бўлимига етказиб бериш, шундан сўнг зўравонлик таҳдиди остида ва унинг расмий ваколатлари остида чет эл фуқаросидан 30 минг рубл миқдорида пул шаклида пора олган.
Жиноят ишини тергов қилиш жараёнида тергов талабига биноан суд айбланувчининг қиймати 1 миллион рублдан ортиқ бўлган турар-жой мол-мулкини ҳибсга олган.

Используя малозначительный повод, он организовал незаконный поиск и доставление иностранного гражданина в отдел полиции.
Прокурором республики утверждено обвинительное заключение по уголовному делу Следственного управления СК России по Республике Саха (Якутия) в отношении сотрудника полиции – начальника одного из подразделений управления уголовного розыска МВД по Республике Саха (Якутия). Полицейскому инкриминируется преступление, предусмотренное статьей 290 части 5 пунктом «б» УК РФ – получение взятки в виде крупной денежной суммы, а также статьей 286 УК РФ – злоупотребление властью, то есть должностное лицо, выходящее за рамки своих полномочий и нарушающее права граждан и обвиняемое в совершении действий, ведущих к серьезному нарушению законных интересов.
Преступная деятельность должностного лица пресечена сотрудниками УФСБ по Республике Саха (Якутия) и сотрудниками Следственного управления СК России по Республике Саха (Якутия) в феврале 2023 года.
По версии следствия в феврале 2023 года обвиняемый, состоящий в должности начальника одного из подразделений управления уголовного розыска МВД по Республике Саха (Якутия), используя малозначительный повод организовал незаконный поиск и доставление иностранного гражданина в отдел полиции, после чего под угрозой применения насилия и своих служебных полномочий получил от иностранного гражданина взятку в виде денег в размере 30 тысяч рублей.
В ходе расследования уголовного дела по ходатайству следствия судом наложен арест на имущество обвиняемого: жилое помещение стоимостью свыше 1 млн рублей.