Электрон виза бир йил муддатга амал қилади, бир неча марта кириш ва 90 кунгача қолиш имконини беради.
Саудия Арабистони яна саккизта давлат фуқаролари электрон виза олиш ҳуқуқига эга бўлишини эълон қилди, дея хабар беради давлат матбуоти.
Электрон виза Албания, Озарбайжон, Грузия, Қирғизистон, Малдив ороллари, Жанубий Африка, Тожикистон ва Ўзбекистондан дам олиш, иш ва диний саёҳат (фақат Умра) учун тақдим этилади, эндти электрон  виза олиш ҳуқуқига эга бўлган мамлакатларнинг умумий сонини 57 тага етди.
Баёнотда, шунингдек, виза сайёҳларга Саудия Арабистонининг турли минтақаларига саёхат қилиш  ва Умра ибодатини адо этиш  имконини бериши таъкидланган.
Электрон виза бир йил давомида амал қилади, мамлакатга кўп марта киришга рухсат беради ва 90 кунгача қолишга имкон беради.
2019 йилда электрон виза дастури ишга туширилгандан сўнг, 2022 йилда Саудия Арабистонига 93,5 миллион киши ташриф буюрди, бу 2021 йилга нисбатан 93 фоизга кўп. Туризмга сарфланган харажатлар 185 миллиард Саудия риёлини (49 миллиард доллар) ташкил этди.
2022 йилда Саудия Арабистони Саудия Арабистонига келишдан олдин ушбу мамлакатларга кириш учун фойдаланилган амалдаги Шенген, Буюк Британия ва АҚШ визалари эгалари, шунингдек, Европа Иттифоқининг доимий резидентлари, Форс кўрфази араблари учун электрон виза тақдим этишга қарор қилди.
Жорий йилнинг бошида Саудия Арабистони йўловчиларга мамлакатда 96 соатгача қолиш имконини берувчи 96 соатлик бепул тўхташ визаси жорий этилганини эълон қилган эди.

Электронная виза действительна в течение года, что позволяет многократно въезжать и находиться до 90 дней.
Саудовская Аравия объявила, что граждане еще восьми стран теперь будут иметь право на получение гостевой электронной визы, сообщают государственные СМИ.
Электронная виза будет доступна посетителям из Албании, Азербайджана, Грузии, Кыргызстана, Мальдивских островов, Южной Африки, Таджикистана и Узбекистана для отдыха, деловых и религиозных поездок (только для совершения Умры), в результате чего общее число стран, имеющих право на получение визы, достигнет 57, цитирует информационное агентство Синьхуа сообщение государственных СМИ.
В заявлении также упоминается, что виза позволяет туристам исследовать различные регионы Саудовской Аравии и участвовать в Умре.
Гостевая электронная виза действительна в течение всего года, дает право на многократный въезд и разрешает пребывание до 90 дней.
После запуска программы электронных виз в 2019 году Саудовскую Аравию в 2022 году посетили 93,5 миллиона человек, что на 93 процента больше, чем в 2021 году. Расходы на туризм составили 185 миллиардов саудовских риалов (49 миллиардов долларов).
В 2022 году Саудовская Аравия решила предоставить гостевую электронную визу для владельцев действующих шенгенских, британских и американских виз, которые использовались для въезда в эти страны до прибытия в Саудовскую Аравию, а также для постоянных жителей Европейского союза, арабских стран Персидского залива, Великобритании и США.
Ранее в этом году Саудовская Аравия объявила о запуске бесплатной 96-часовой визы с промежуточной остановкой, позволяющей пассажирам оставаться в стране до 96 часов.