Россия Федерациясидаги 100 минг меҳнат муҳожири қарзлари туфайли нелегал муҳожирга айланиши мумкин.
Россияда 2023 йил декабрига қадар 50 мингга яқин меҳнат муҳожири микромолия ташкилотлари (МФО) олдидаги қарзлари туфайли нелегал муҳожирга айланиши мумкин. Москвадаги ўзбек диаспораси раҳбари ҳуқуқшунос Баҳром Исмоилов 2024 йилда 100 000 киши тартибга солинмаган ҳуқуқий мақомда қолиш хавфи остидалигини маълум қилган.
Миграция қонунчилигига кўра, чет элликлар мамлакатда бўлишнинг қонуний муддати тугаганидан кейин Россияни тарк этишлари шарт. Бироқ меҳнат муҳожирлари томонидан кредит ва қарзларни тўламаслик суд ижрочилари томонидан уларнинг Россия Федерациясидан чиқиб кетишни тақиқлашига олиб келади. Ҳар бир фуқарога ўртача қарз миқдори 70-80 минг рублни ташкил қилмоқда.
Ўзбек диаспораси ҳисоб-китобига кўра, март-июл ойлари давомида Россия судларига мигрантларга нисбатан 300 мингга яқин шундай даъво аризалари киритилган.
Судга асосан Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистон фуқароларига кредит беришга ихтисослашган ташкилотлар мурожаат қилган. Даъволарнинг умумий миқдори 21-24 миллиард рублга баҳоланмоқда.
Исмоиловнинг таъкидлашича, жорий йилнинг март ойидан бошлаб судга берилган даъволар сони кескин ўсишни бошлаган. Унинг сўзларига кўра, қарз олувчилар шунчаки тўлашни тўхтатиб қўйишган, бунинг натижасида молиявий ташкилотларда катта кредиторлик қарзлари тўпланиб қолган.
Мутахассиснинг тушунтиришича, бу ҳолат микрокредитлаш тартиб-қоидаларининг онлайн форматга ўтиши туфайли юзага келган, бундан эса кредит олиш осонлашган. Исмоилов муҳожирларнинг ҳуқуқий саводхонлиги пастлигига ҳам ишора қилади.
Аввалроқ Меҳнат вазирлиги 2030 йилда Россиядаги меҳнат муҳожирлари сони 2022 йилга нисбатан 400 минг кишига – 3,5 миллион кишигача ошишини маълум қилганди. Бироқ, ВНИИ экспертларининг фикрига кўра, Меҳнат вазирлигининг тахминлари бироз ошириб юборилган, чунки бундай кўрсаткичга эришиш учун расмийлар Ҳиндистон, Эрон ва Индонезия фуқароларини жалб қилишлари керак.
Гап шундаки, анъанавий равишда Россиядаги муҳожирларнинг энг катта гуруҳи бўлган Марказий Осиёдан келган ишчилар учун рақобат кучайиб бормоқда – бошқа мамлакатларда уларга яхши маош таклиф қилишмоқда.

100 000 трудовых мигрантов в РФ могут стать нелегалами из-за долгов.
Около 50 тысяч трудовых мигрантов в России к декабрю 2023 года могут стать нелегалами из-за долгов микрофинансовым организациям (МФО). При этом в 2024 году в неурегулированном правовом статусе рискуют оказаться уже 100 тысяч человек. Об этом заявил глава узбекской диаспоры Москвы юрист Бахром Исмаилов.
Согласно миграционному законодательству, иностранцы обязаны покинуть Россию по истечении законного срока пребывания в стране. Однако невыплаты трудовых мигрантов по займам и кредитам приводят к тому, что судебные приставы запрещают им выезд за пределы РФ. Средняя сумма задолженности на одного гражданина составляет 70−80 тысяч рублей.
По подсчетам узбекской диаспоры, с марта по июль в российские суды в отношении мигрантов было подано около 300 тысяч таких исков.
В суд обращались МФО, которые в основном специализируются на выдаче займов гражданам Узбекистана, Таджикистана и Киргизии. Общая сумма исков оценивается в 21−24 миллиарда рублей.
Исмаилов подчеркивает, что число поданных в суд исков начало резко расти с марта текущего года. По его словам, заемщики просто перестали платить, вследствие чего у них перед МФО скопилась большая кредиторская задолженность.
Эксперт объясняет, что такая ситуация сложилась из-за перехода процедур выдачи микрокредитов в онлайн-формат, благодаря чему получить заем стало проще. Также Исмаилов указывает на низкую правовую грамотность мигрантов.
Ранее в Минтруде рассказали, что в 2030 году число трудовых мигрантов в России вырастет на 400 тысяч человек по сравнению с 2022 годом — до 3,5 миллиона человек. Однако, по мнению экспертов ВНИИ, ожидания Минтруда несколько завышены, поскольку для достижения такого показателя властям придется привлекать граждан Индии, Ирана и Индонезии.
Дело в том, что конкуренция за сотрудников из Средней Азии, традиционно самой многочисленной группы мигрантов в России, растет — в других странах им делают более выгодные зарплатные предложения.