2019 йилда Nike Ўзбекистонда ўз брендининг спорт пойабзалларини ишлаб чиқаришга рухсат берганди. “Ўзчармсаноат” уюшмаси Ўзбекистонни Nike маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи давлатлар рўйхатига киритиш имконини берувчи стратегия ишлаб чиқди.
Андижон вилоятида фаолият юритувчи Хитойнинг “Sino International” компанияси ишлаб чиқаришни Nike халқаро стандартлари даражасига кўтарди. У ишлаб чиқариш линияларини ўрнатди, ишчилар учун яхши шароитларни яратди ва бренд томонидан қатъий сифат назорати ўрнатилди. Ҳозир улар кунига 6 минг жуфт кроссовка ишлаб чиқариб, йил охиригача бу қувватни икки баробарга оширишни мўлжаллашмоқда.
Хорижий ҳамкор “Sino International”нинг Ўзбекистонни танлашига сармоядорлар учун яратилган қулай шароитлар бўлди. Бу қадам бозорни ташкил қилиш ва Хитойдаги Nike филиали билан алоқалар ўрнатишдан сўнг амалга оширилди. Эндиликда Nike кроссовкалари Ўзбекистонда ишлаб чиқарилиб, жаҳон бозорига, жумладан, Марказий Осиё, Покистон ва Европа мамлакатларига жўнатилмоқда.
Компания ўз маҳсулоти ишлаб чиқарилган ҳар бир давлат, жумладан, Ўзбекистон учун штрих-кодни тақдим этади. Бу Ўзбекистон компаниясига Nike кроссовкаларини тўсиқларсиз ишлаб чиқариш имконини беради. Ассоциация президенти Фахриддин Бобоев ушбу ҳамкорлик жаҳон брендларини ўзига жалб этиб, янги имкониятлар очаётгани билан мамлакат учун муҳимлигини таъкидлайди.
Келгусида йилига 3 миллион жуфт кроссовка ишлаб чиқариш режалаштирилган. Айни пайтда “Sino International” компаниясида 50 нафар ходим ишлайди.
Спорт пойабзаллари учун таглик ва устки қисмлар ишлаб чиқариш линиялари ишга туширилди. Ўзбекистонлик мутахассислар Nike компаниясининг Хитойдаги филиали технологлари, дизайнерлари ва тикувчилари раҳбарлигида ўз маҳорат ва малакаларини оширмоқда.
Компания бошқа етакчи брендлар, жумладан Adidas стандартларига жавоб бериш, ҳаттоки уларнинг маҳсулотларини Ўзбекистонда ишлаб чиқаришни мақсад қилган.

В 2019 году компания Nike дала разрешение на производство спортивной обуви своего бренда в Узбекистане. Ассоциация “Узчармсаноат” разработала стратегию, которая позволила включить Узбекистан в список стран-производителей Nike.
Компания “Sino International” из Китая, работающая в Андижанской области, подняла производство на международные стандарты Nike. Она создала производственные линии, обеспечила хорошие условия для рабочих и строгий контроль качества, установленный брендом. Сейчас они производят 6000 пар кроссовок в день и планируют увеличить мощность на 2 раза к концу года.
Иностранный партнер, “Sino International” выбрал Узбекистан из-за благоприятных условий для инвесторов. Этот шаг был предпринят после организации рынка и контактов с филиалом Nike в Китае. Теперь кроссовки Nike производятся в Узбекистане и отправляются на мировой рынок, включая страны Центральной Азии, Пакистан и Европу.
Компания предоставляет штрих-код для каждой страны, где производится её продукция, включая Узбекистан. Это позволяет узбекской компании производить кроссовки Nike без препятствий. Президент ассоциации Фахриддин Бобоев подчеркивает важность этого сотрудничества для страны, так как это привлекает мировые бренды и открывает новые возможности.
В перспективе планируется производство 3 миллионов пар кроссовок в год. В настоящее время в “Sino International” трудится 50 сотрудников.
Были запущены производственные линии для изготовления подошв и верхней части спортивной обуви. Узбекские специалисты повышают свои навыки и квалификацию под руководством технологов, дизайнеров и портных из китайского филиала Nike.
Компания нацелена на соответствие стандартам других ведущих брендов, включая Adidas, и даже производство их продукции в Узбекистане.