Россия Фанлар академиясининг Иқтисодий прогнозлаш институти маҳаллий иқтисодиётда кадрларнинг кескин етишмаслиги ҳақида хабар бермоқда.
Россияда рекорд даражадаги ишчилар етишмаслиги мавжуд. Мутахассисларнинг етишмаслиги ишлаб чиқариш соҳасида ҳам, интеллектуал меҳнат соҳасида ҳам кузатилмоқда. Шу фонда африкалик ва шимолий кореяликларни Россияга оммавий равишда олиб келиш таклифлари аллақачон пайдо бўлган.
Россия Фанлар академиясининг Иқтисодий прогнозлаш институти (ИНП РАН) маҳаллий иқтисодиётда кадрларнинг кескин етишмаслиги ҳақида хабар бермоқда. Маълум бўлишича, рублнинг қадрсизланиши ҳам, жорий қилинган санкциялар ҳам бугунги кунда маҳаллий корхоналарни ташвишлантиргани йўқ. Аксинча,  чет элликлар Россияни тарк этиши фонида, компанияларнинг 40 фоизи янги лойиҳаларни ишга тушириш ва бўш жойларни эгаллаш ниятида. Асосий муаммо бу лойиҳаларни амалга ошириш учун ишчи кучи етишмаслигида.
Компанияларнинг 50 фоизи аввал ҳеч қачон бўлмаган кадрлар етишмаслиги ҳақида бонг уришади. Шу билан бирга, деярли барча тармоқлар мутахассислар етишмаслигидан азият чекмоқда. Масалан, IКЕА кетганидан сўнг, илгари унга ишлаган кўплаб корхоналар ўз брендларини ишлаб чиқишга қарор қилишди ва шунинг учун уларга мебел ишлаб чиқарувчилар ва дурадгорлар сув ва ҳаводек зарур. Саноатчилар малакали токарлар, фрезерчилар ва дастгоҳ операторларини қидирмоқда. Билимли муҳандисларга ҳам талаб кам эмас, улар ҳозирда ноёб бўлиб қолган Европа технологиясини алмаштирган Хитой техникасининг тилига тушунади. Шунингдек, дастурчиларнинг танқислиги ҳам кундек равшан. Қурилиш соҳасида энг оғир аҳвол – металл конструкция монтажчилари, слесарлар, айниқса, газ ва электр пайвандловчиларга катта эҳтиёж сезилмоқда.

О катастрофической нехватке кадров в отечественной экономике сообщил Институт народнохозяйственного прогнозирования Российской академии наук.
В России отмечена рекордная в современной истории нехватка рабочих рук. Дефицит специалистов наблюдается как в производственном секторе, так и в сфере интеллектуального труда. На этом фоне уже звучат предложения массово звать в Россию африканцев и северокорейцев.
О катастрофической нехватке кадров в отечественной экономике сообщил Институт народнохозяйственного прогнозирования Российской академии наук (ИНП РАН). Как оказалось, ни подешевевший рубль, ни введённые санкции не беспокоят сегодня отечественные предприятия – на фоне ухода из России иностранцев 40% компаний, наоборот, намерены запускать новые проекты и занимать освобождающиеся ниши. Главная проблема – отсутствие рабочих рук для претворения этих проектов в жизнь.
О дефиците кадров заявляют в 50% компаний, чего прежде ещё не случалось. При этом от отсутствия специалистов страдают практически все отрасли. Так, после ухода IKEA многие предприятия, прежде работавшие на неё, решили развивать собственные бренды, в связи с чем им как воздух требуются мебельщики и столяры. Промышленники ищут квалифицированных токарей, фрезеровщиков и операторов станков. Не менее востребованы грамотные инженеры, способные оперативно разобраться с китайской техникой, заменившей ставшую теперь недоступной европейскую. Также притчей во языцех остаётся дефицит программистов. Сложнее всего ситуация в сфере строительства – здесь срочно необходимы монтажники металлоконструкций, слесари и в особенности газо- и электросварщики.