Лойиҳа Африка фуқароларини Россияга жойлаштириш ва мослаштиришга қаратилган.
Ушбу ташаббуснинг амалга оширилиши натижасида беш йил ичида 3000 га яқин африка диаспораси вакиллари Россия Федерацияси кенгликларида бошпаналик бўлиши кутилмоқда, деб хабар беради “Калужский перекресток” нашри.
Лойиҳанинг биринчи босқичи Твер вилоятида амалга оширила бошланди. Бу жой африкалик кўчманчилар учун биринчи турар-жой бўлади. Бу ерда уларга қишлоқ хўжалиги фаолияти билан шуғулланиш мумкин бўлган ер участкалари ажратилади. Бу қадам мамлакатнинг янги фуқароларига унинг иқтисодий тизимининг бир қисмига айланишига ва ўз молиявий аҳволини таъминлашга ёрдам беради.
Бироқ, мослашиш фақат ердаги иш эмас. Африкаликларнинг жамиятга муваффақиятли мослашиб кетиши учун улар рус тилидан дарслар ўтадилар.
Евроосиё халқаро университети ректори, Африка халқаро конгрессининг бош вакили Константин Клименконинг сўзларига кўра, Россия ўзининг маънавияти ва анъанавий оилавий қадриятларга ҳурмати билан Африка халқларини ўзига жалб этар экан. Ушбу жиҳатлар янги ватан танлашда муҳим рол ўйнайди ва африкалик кўчиб келганлар билан маҳаллий аҳоли ўртасида уйғун муносабатларни ўрнатишга ёрдам беради.
Африкашунос тарихчи Алексей Владимиров Африкадан ишчи кучини олиб кириш ғоясини асоссиз ва ҳатто хавфли деб ҳисоблайди. Унинг фикрича, агар мамлакатдаги ижтимоий-иқтисодий вазият ёмонлашса, полиция ҳисоботлари ташқи кўриниши аниқ “рус бўлмаган” хорижликларга қилинган ҳужумлар ҳақидаги хабарларга тўла бўлган яқин ўтмишга қайтади. Ўша пайтларда қурбонларнинг кўпчилиги қора танлилар бўлган.
РАНХиГС Сиёсатшунослик ва сиёсий бошқарув кафедраси доценти Михаил Бурда африкалик мигрантларнинг Россияга кўчириб келтириш ҳақида шундай дейди: “Биз эндигина постсовет ҳудудидан келган муҳожирлар учун интеграция ва мослашиш дастурлари ишламаётганлигини тушундик, лекин уларда ҳеч бўлмаганда узоқ бўлса-да Россия империяси ва СССР доирасидаги умумий тарихий ўтмиш бор. Ҳеч бўлмаганда рус тилини ўрганишга ҳаракат қилмоқдалар. Бироқ, ушбу тоифадаги муҳожирларга нисбатан маҳаллий аҳоли катта зиддиятга эга. Африкадан келган муҳожирлар билан юзага келиши мумкин бўлган можаролар даражасини фақат Ғарбий Европа мамлакатларидаги тегишли мисолларни кўриб чиқиш орқали тахмин қилиш мумкин. Бундан ташқари, таклиф этилаётган таклифда постсовет ҳудудидаги миграция ва Африка давлатларидан миграцияни ажратиб турувчи энг муҳим фундаментал хусусият ҳисобга олинмаган. Постсовет ҳудудида миграция асосан меҳнат миграцияси, Африкадан Европа давлатларига кўчиш эса гуманитар, булар қочқинлар: “Улар у ерда ишламайди, нафақада ўтиришади, жиноят кучайган, уларни қабул қилган жамиятда паразитлик қилишади. Шунинг учун африкалик муҳожирларнинг қурилиш ва уй-жой-коммунал хизмат кўрсатиш соҳаларига ишлаш учун югуришига ишониш қийин, аммо пул талаб қилиш, ирқчилик мавзусини  хоҳлаганча кўтаришади”.

Проект направлен на переселение и адаптацию африканских граждан в России.
Ожидается, что в результате реализации данной инициативы, в течение пяти лет около 3000 представителей африканской диаспоры смогут обрести новую родину в просторах Российской Федерации, сообщает “Калужский перекресток”.
Первый этап проекта уже начал своё осуществление в Тверской области. Это место станет первым будущим поселением для африканских переселенцев. Здесь им предоставят земельные участки, на которых они смогут заниматься аграрным хозяйством. Этот шаг поможет новым жителям страны стать частью её экономической системы и обеспечит их финансовое положение.
Однако адаптация — не только работа на земле. Для успешной интеграции африканцев в российское общество, они будут проходить курсы обучения русскому языку.
По словам ректора Евразийского международного университета и Генеральный представитель Африканского международного конгресса, Константин Клименко, подчеркнул, что Россия привлекает жителей Африки своей высоконравственностью и уважением к традиционным семейным ценностям. Эти аспекты играют важную роль в выборе новой родины и способствуют установлению гармоничных отношений между африканскими переселенцами и местными жителями.
Историк-африканист Алексей Владимиров считает идею завоза рабочей силы из Африки неразумной и даже опасной. Он полагает, что в случае ухудшения социально-экономической ситуации в стране она вернется в недавнее прошлое, когда милицейские сводки были полны сообщений о нападениях на иностранцев, выделявшихся явно «нерусской» внешностью. При этом среди пострадавших оказывались все больше наиболее заметных – то есть темнокожих.
Вот что говорит доцент кафедры политологии и политического управления РАНХиГС Михаил Бурда о африканских мигрантах в России: «Мы сейчас пришли к пониманию ситуации, что все эти программы интеграции и адаптации в отношении мигрантов из постсоветского пространства не работают, но они имеют хотя бы отдаленное, но все-таки одно историческое прошлое в рамках и Российской империи, и СССР. Худо-бедно пытаются учить русский язык. Однако в отношении этой категории мигрантов у местных жителей огромный конфликтный потенциал. Уровень же потенциальных конфликтов с мигрантами из Африки мы можем только проецировать, глядя на соответствующие примеры в странах Западной Европы. Кроме того, озвученное предложение не учитывает важнейшей принципиальной особенности, которая отличает миграцию на постсоветском пространстве и миграцию из стран Африки. На постсоветском пространстве миграция в основной своей массе – трудовая, а миграция из Африки в страны Европы – гуманитарная, это беженцы: «Они не особо там работают, сидят на пособиях, криминализируются, паразитируют на обществе, которое их принимает». Поэтому-то «очень сомнительно, что африканские мигранты массово побегут устраиваться в сферу строительства и ЖКХ, а вот требовать деньги, качать тему расизма – это сколько угодно».