Туркия ИИВ раҳбари аввалроқ республикада 4,9 миллионга яқин қочқин борлигини, улардан 3 миллиони Сурия фуқаролари эканлигини маълум қилган.
Туркияда икки ой ичида деярли 36 минг ноқонуний муҳожир қўлга олинди, улардан 17,3 минг нафари депортация қилинди.
Бу ҳақда республика Ички ишлар вазирлиги раҳбари Али Ерликая: “Икки ой давомида 2548 та операция ўтказилиб, улар давомида 1385 нафар ноқонуний миграция ташкилотчиси қўлга олинди, шундан 372 нафари қамалди. Жами 35 867 нафар ноқонуний мигрант қўлга олиниб, улардан 17 258 нафари мамлакатдан чиқариб юборилди.
Депортация тадбирлари давом этмоқда. Биз ноқонуний миграцияга қарши курашни давом эттирамиз», дейди.
Июн ойида Туркия ички ишлар вазири этиб тайинланган Ерликая бир неча ой ичида мамлакатда, асосан Истанбулда ноқонуний миграция муаммосига барҳам беришга ваъда берган эди.
Туркия ИИВ раҳбари аввалроқ республикада 4,9 миллионга яқин қочқин борлигини, улардан 3 миллиони Сурия фуқаролари эканлигини маълум қилганди.

Глава МВД Турции ранее сообщал, что в республике насчитывается порядка 4,9 млн беженцев, из которых 3 млн являются гражданами Сирии.
Почти 36 тыс. нелегальных мигрантов задержаны в Турции за два месяца, 17,3 тыс. из них депортированы.
Об этом сообщил глава МВД республики Али Ерликая. «За два месяца проведено 2 548 операций, в ходе которых задержаны 1 385 организаторов незаконной миграции, из них 372 арестованы. Всего задержаны 35 867 нелегальных мигрантов, из них 17 258 высланы из страны.
Мероприятия по депортации продолжаются. Мы продолжим борьбу с нелегальной миграцией», – приводит слова чиновника ТАСС. Ерликая, назначенный главой МВД Турции в июне, пообещал покончить с проблемой нелегальной миграции в стране, главным образом в многомиллионном Стамбуле, в течение нескольких месяцев.