Россиянинг Уляновск вилояти Димитровград шаҳридаги қамоқхона расмийлари мусулмон маҳбусларни соқолини олишга мажбурлаш, шунингдек, уларнинг диний ва этник ҳуқуқларини поймол қилиш, жисмоний зўравонлик қўллаш ва диний ибодатларга тўсқинлик қилмоқда. Бу ҳақда Россиянинг “Комитет “Гражданское содействие” – “Фуқаролик ёрдами қўмитаси” инсон ҳуқуқлари ташкилоти ушбу муассасадаги беш маҳбуснинг кўрсатмаларига таянган ҳолда хабар қилмоқда.
Маҳбусларнинг сўзларига кўра, зўравонлик таҳдиди остида улар соқол ва сочини қиртишлаш ёки олишга мажбурланган. “Июл ойи бошида биз мусулмон маҳкумларни соқол олиш машиналари ва тегишли жиҳозлар сақланадиган ҳаммомга жўнатишди. Соқолимизни тўққиз миллиметргача, сочимизни йигирма миллиметргача қисқартириш мумкин эди. Бироқ қамоқхона ходимлари соқол оладиган ускунани синдириб, тагигача олишни талаб қилишди. Мен ҳуқуқларимни талаб қилиб,  рад этдим. Бунга жавобан қамоқхона ходими “бу ерда қонун менман” деди”, деб ҳикоя қилади маҳкумлардан бири.
Маҳбуслардан бирининг сўзларига кўра, соқол олишдан бош тортгач, муассаса ходимлари жисмоний зўравонлик қўллаган. Шунда ходимлардан бири унинг бўйнига соқол олиш машинаси билан уриб, қон кетишига сабаб бўлган. Ўз ҳуқуқларининг қўпол бузилишига эътибор қаратиш мақсадида маҳбус ўзини қовурғаларини сим билан тешган, шундан сўнг уни касалхонага ётқизишга ва жарроҳлик амалиёти ўтказилган. Айни пайтда у бошқа ахлоқ тузатиш муассасасида.
Ўзбекистонлик яна бир маҳбус касалхонадан қайтганидан сўнг мажбурий соқол олиш ва калтаклаш, шунингдек, диний ҳақоратлар ва қилмаган жиноятлар учун жавобгарликка тортиш таҳдидлари ҳақида гапирган. Калтакланганидан кейин кўкарган ва тирналган излар қолган, бироқ тиббиёт ходимлари унинг аҳволини қайд этмаган.
Маҳбуслар, шунингдек, диний урф-одатларнинг бузилиши, диний материалларнинг мусодара қилиниши ва қамоқда сақлаш шароитлари “чидаб бўлмас” дея таърифлаб, шикоят қилишган. Улар, шунингдек, қамоқхона ходимлари мусулмонларнинг таомига чўчқа гўшти қўшиб, уларни овқатдан бош тортишга мажбур қилганини айтишган. “Фуқаролик ёрдами қўмитаси” билан ҳамкорлик қилувчи адвокат маҳкумлар ўртасида сўров ўтказиб, прокуратурага ариза билан мурожаат қилди. Ташкилот маҳбуслар ҳуқуқлари ва диний эркинликларнинг жиддий бузилишига эътибор қаратган.

Сотрудники тюрьмы в Димитровграде Ульяновской области России заставляют заключенных-мусульман бриться, нарушают их религиозные и этнические права, применяют физическое насилие и препятствуют отправлению религиозных культов. Об этом сообщила российская правозащитная организация «Комитет «Гражданское содействие» на основании показаний пятерых заключенных этого учреждения.
Заключённые утверждают, что их насильно брили или заставляли сбривать бороду и волосы на голове под угрозой насилия. «[В начале июля] осуждённых-мусульман вывели в баню, где хранятся машинки для стрижки бороды и насадки для них. Мы стрижём бороды, чтобы длина была не более установленных девяти миллиметров, и волосы на голове не длиннее 20 миллиметров. [Сотрудники тюрьмы] сломали насадки для машинок, чтобы мы не могли стричь бороды в соответствии с правилами. Они потребовали, чтобы мы постригли волосы и бороды “под ноль” машинками без насадок. Я отказался делать это, так как это нарушает мои права. На что сотрудник тюрьмы ответил, что “он здесь закон”», — рассказал один из собеседников комитета.
По словам одного из заключенных, после того, как он отказался брить бороду, сотрудники учреждения применили к нему физическое насилие. Затем один из сотрудников ударил его бритвой по шее, вызвав кровотечение. Чтобы привлечь внимание к грубому нарушению своих прав, заключенный проткнул себе ребра проволокой, после чего был госпитализирован и прооперирован. Сейчас он находится в другом исправительном учреждении.
Другой заключенный-узбек после возвращения из больницы рассказал о принудительном бритье и избиениях, а также о оскорблениях на религиозной почве и угрозах преследования за преступления, которых он не совершал. После избиения остались синяки и царапины, но медицинский персонал не зафиксировал его состояние.
Задержанные также жаловались на нарушение религиозных обычаев, конфискацию религиозных материалов и охарактеризовали условия содержания в тюрьмах как «невыносимые». Они также заявили, что тюремные чиновники добавляли свинину в пищу мусульман, вынуждая их отказываться от еды. Адвокат, сотрудничающий с «Комитетом гражданского содействия», провел опрос среди осужденных и подал заявление в прокуратуру. Организация сосредоточила внимание на серьезных нарушениях прав заключенных и религиозных свобод.