Душанба куни кечқурун АҚШ чегараси яқинида жойлашган Мексиканинг Сюдад-Хуарес шаҳрида юзлаб муҳожирлар тўпланиб қолди. Бунга ижтимоий тармоқлар ва миш-мишлар орқали АҚШга киришга оммавий рухсат берилади деган ёлғон миш-мишлар сабаб бўлган.
Баъзилар АҚШнинг CBP One мобил иловаси орқали бошпана берилишини бир неча ҳафта кутишгани ва ўз омадларини чегарада синаб кўрмоқчи эканини айтишган.
1000 га яқин одам Техаснинг Эл-Пасо шаҳри рўпарасидаги чегарада тўпланган – баъзилари чегара деворидаги тирқишлар қарашади, бошқалари эса АҚШга кетаётган саноат поезди ёнида ўтиришибди.
“Сиз қанча одам оиласи, келажаги учун ўтиб кетишни хоҳлаётганини кўришингиз мумкин”, дейди венесуэлалик муҳожир Йохан Рамирес. “Бу ерда кўп кунимиз ўтяпти, пулимиз тугаяпти, кўчада ётибмиз”.
АҚШ-Мексика чегарасининг узунлиги 3145 км. Бу чегара дунёдаги энг кўп ўтиладиган чегара бўлиб, йилига 350 миллион киши қонуний равишда, шунингдек, 5 миллионга яқин енгил ва юк машиналари кесиб ўтади.
АҚШ томонида чегарага яқин 4 та, Мексикада эса 6 та штат бор.
20 мингдан ортиқ америкалик чегарачилар чегарани қўриқлаш билан шуғулланади, аммо улар чегаранинг бутун узунлигини назорат қилиш имкониятига эга эмас.
Ҳисоб-китобларга кўра, ҳар йили 500 мингга яқин одам чегарани ноқонуний кесиб ўтади.
Чегаранинг айрим участкаларида баландлиги тахминан 4-5 м бўлган металл тўсиқ (АҚШ-Мексика девори) яратилган бўлиб, у чегара узунлигининг учдан бир қисмини эгаллайди.
АҚШ-Мексика чегарасини кесиб ўтган муҳожирлар сони йилдан-йилга сезиларли даражада фарқ қилиши мумкин. Бу борадаги статистика одатда давлат органлари ва халқаро ташкилотлар томонидан тузилади. Ўтган йиллардаги баъзи рақамлар:
– 2019 йилда АҚШ Чегара ва божхона назорати (CВР) маълумотларига кўра, чегарада 851 508 га яқин одам қўлга олинган, улар орасида ноқонуний мигрантлар ва бошпана изловчилар ҳам бор.
– 2020 йилда COVID-19 пандемияси мигрантлар сонига кучли таъсир кўрсатди. Ўша йили CВР 400 651 киши ҳибсга олинганини хабар қилган эди.
– 2021 йилнинг биринчи ярмида, CВР маълумотларига кўра, чегарада 1,1 миллиондан ортиқ одам, жумладан, ноқонуний мигрантлар ва бошпана изловчилар қўлга олинган.
Эътибор беринг, бу рақамлар фақат қўлга олинганлар сонини акс эттиради ва чегарани кесиб ўтишга муваффақ бўлган мигрантларни ўз ичига олмайди.

Сотни мигрантов собрались у границы с США в городе Сьюдад-Хуарес на севере Мексики поздно вечером в понедельник, после того как через социальные сети и из уст в уста распространились ложные слухи о том, что США разрешат въезд массовой группе.
Некоторые говорили, что неделями ждали назначения встречи с просьбой о предоставлении убежища через американское мобильное приложение CBP One и хотели попытать счастья на самой границе.
Около 1000 человек столпились у границы прямо напротив техасского города Эль-Пасо – некоторые смотрели сквозь прорези пограничной стены, в то время как другие сидели рядом с промышленным поездом, направляющимся в Соединенные Штаты.
“Вы можете просто видеть, сколько людей хотят проехать… ради наших семей, ради нашего будущего”, – сказал венесуэльский мигрант Йохан Рамирес. “Мы провели здесь много дней. Наши деньги на исходе, мы спим на улицах “.
Государственная граница США и Мексики имеет длину 3145 км. Эта граница является наиболее пересекаемой в мире, легально через неё переходят 350 миллионов человек в год, а также около 5 млн автомобилей и грузовиков.
Со стороны США рядом с границей расположено 4 штата, а в Мексике — 6 штатов.
Охраной границы занимается более 20 тысяч американских пограничников, однако они не имеют возможностей для контроля всей протяжённости границы.
Существуют оценки, что нелегально границу пересекает порядка 500 тысяч человек ежегодно.
На некоторых участках границы был создан металлический барьер (американо-мексиканская стена), высотой порядка 4-5 м. Он перекрывает примерно треть протяжённости границы.
Количество мигрантов, переходящих границу США-Мексика, может значительно изменяться из года в год. Статистика по этому вопросу обычно подсчитывается правительственными органами и международными организациями. Вот некоторые цифры из прошлых лет:
– В 2019 году, по данным Границы и таможенной охраны США (CBP), на границе было задержано около 851 508 человек, включая незаконных мигрантов и запросивших убежище.
– В 2020 году пандемия COVID-19 сильно сказалась на количестве мигрантов. CBP сообщила о задержании примерно 400 651 человека.
– В первом полугодии 2021 года, согласно данным CBP, было задержано более 1,1 миллиона человек на границе, включая незаконных мигрантов и запросивших убежище.
Отметим, что эти данные отражают только количество задержанных лиц, и могут не учитывать всех мигрантов, перешедших границу.