Минтақа Россия Федерацияси субъектлари орасида чет эл фуқаролари оқимининг сони бўйича етакчи ўринни эгаллайди.
Миграция марказлари тизими кенгайишда давом этиб, ҳатто Арктика доирасидаги ҳудудларни ҳам қамраб олмоқда. Чет эл фуқароларига ёрдам кўрсатишга ихтисослашган янги марказ Новий Уренгой шаҳрида (Ямало-Ненец автоном округи) ўз фаолиятини бошлади.
Бундай марказнинг очилиши айниқса Ямал учун долзарб, чунки бу минтақа Россия Федерацияси субъектлари орасида чет эл фуқаролари оқимининг сони бўйича етакчи ўринни эгаллайди. Ўтган йили иш билан таъминланган мигрантларнинг улуши ЯНАОда янги ишчилар умумий сонининг 35 фоизини ташкил этган. Бироқ, кўпинча бу вахта асосида ишлаш ёки мавсумий ишлар билан боғлиқ.
Хорижликларнинг бундай сезиларли оқими миграция соҳасидаги ҳуқуқбузарликлар сонининг кўпайишига ҳам сабаб бўлгани иддао қилинмоқда. Ўтган йилнинг ўзида Ички ишлар вазирлигининг туман бўлими томонидан 8 мингдан ортиқ ана шундай ҳуқуқбузарлик ҳолатлари аниқланган.
Новий Уренгойда қурилиш соҳасида ишчи кучи, айниқса, кўп талаб қилинади. 2023 йилда шаҳар рекорд даражадаги йўл қурилиши ва таъмирланишига дуч келди. Бундан ташқари, янги шифохона бинолари, кванториум, лицей биноси каби бир қанча йирик ижтимоий лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Новий Уренгойдаги миграция маркази ЯНАОдаги биринчи шундай муассаса бўлди. Олдин ушбу тармоқ Россия Федерациясининг 74 та ҳудудини қамраб олган эди. Хорижлик ташриф буюрувчилар учун ушбу марказнинг асосий афзаллиги уларнинг барча муаммоларини бир жойда ҳал қилиш имкониятидир. Бу ерда сиз ҳужжатларни рус тилига расмийлаштиришингиз ва таржима қилишингиз, суғурта полисини олишингиз, шунингдек, рус тилини билиш учун тестдан ўтишингиз мумкин.
Аввалроқ Южно-Сахалинск ва Владивостокда шунга ўхшаш марказларни ишга туширилган эди. Арктика доираси яқинида жойлашган Новий Уренгой Ямалнинг норасмий “газ пойтахти” ҳисобланади. Ҳозирда бу шаҳарда 107 мингдан сал кўпроқ аҳоли истиқомат қилади.

Регион занимает лидирующую позицию среди субъектов Российской Федерации по числу притоков иностранных граждан.
Система миграционных центров продолжает своё расширение, охватывая даже территории за Полярным кругом. Новый центр, специализированный на оказании помощи иностранным гражданам, начал свою деятельность в городе Новый Уренгой (Ямало-Ненецкий автономный округ, ЯНАО).
Открытие такого центра оказалось особенно актуальным для Ямала, поскольку этот регион занимает лидирующую позицию среди субъектов Российской Федерации по числу притоков иностранных граждан. В прошлом году доля трудоустроенных мигрантов составила 35% от общего числа новых работников в ЯНАО. Однако чаще всего это связано с работой по схеме вахтового метода или сезонными заработками.
Подобный значительный приток иностранцев также повлёк за собой увеличение числа нарушений в сфере миграции. За последний год окружное управление МВД выявило более 8 тысяч таких правонарушений.
В Новом Уренгое особенно востребована рабочая сила в сфере строительства. В 2023 году город столкнулся с рекордным объемом строительства и ремонта дорог. Помимо этого, реализуются несколько крупных социальных проектов, таких как строительство новых корпусов больницы, кванториума и здания лицея.
Миграционный центр в Новом Уренгое стал первым подобным учреждением в ЯНАО. Ранее эта сеть охватывала 74 региона Российской Федерации. Основное преимущество этого центра для иностранных посетителей заключается в возможности решить все свои вопросы в одном месте. Здесь можно оформить и перевести документы на русский язык, получить страховой полис, а также пройти тестирование на знание русского языка.
Ранее мы уже рассказывали о запуске аналогичных центров в Южно-Сахалинске и Владивостоке. Новый Уренгой, расположенный у самого Полярного круга, является неофициальной “газовой столицей” Ямала. В настоящее время в этом городе проживает чуть более 107 тысяч жителей.