Бу имкониятдан камида иккита банкда – ВТБ ва “Альфа”да фойдаланиш мумкин, деб хабар беради “Известия”. ВТБ тезкор тўлов тизими (СБП) орқали трансчегаравий пул ўтказмалари хизмати ишга туширилиши ҳақидаги маълумотни тасдиқлади. Ташкилот матбуот хизмати, шунингдек, трансчегаравий ўтказмаларни уч давлат – Қирғизистон, Ўзбекистон ва Тожикистонга амалга ошириш мумкинлигини маълум қилган.
Хабар қилинишича, чет элдаги пул ўтказмалари қабул қилувчига жуда тез – бир неча дақиқа ичида етиб боради, минимал транзакция тўлови эса 30 рублни ташкил қилади. Ўтказма лимити кунига 1 миллион рубл қилиб белгиланган.
Шу билан бирга, Россия Федерацияси Марказий банки вакиллари Россияда бундай хизматлар бешта банкда тақдим этилишини таъкидламоқда. Пул ўтказмалари мазкур  мамлакатларнинг 14 та хорижий кредит ташкилотларига юборилиши мумкин. Шунингдек, тескари йўналишда – чет элдан Россия Федерациясига молиявий операцияларни бошлаш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Шуни таъкидлаш керакки, хизмат пайдо бўлганидан кейин транзакциялар ҳажми 150 миллион рублдан ошган. Мутахассисларнинг фикрига кўра, хизмат талабга эга бўлади. Бу, ўз навбатида, тизимга янада кўпроқ банклар қўшилиши имконини беради.
СБП мобил телефон рақамидан фойдаланган ҳолда банклараро пул ўтказмаларини амалга ошириш имконини берувчи хизматдир.

Такой возможностью можно воспользоваться уже как минимум в двух банках — ВТБ и «Альфа», сообщают «Известия». В ВТБ подтвердили информацию о начале работы сервиса трансграничных переводов через систему быстрых платежей (СБП). Пресс-служба организации также отметила, что трансграничные перечисления доступны в три страны — Киргизию, Узбекистан и Таджикистан.
Сообщается, что переводы за границу доходят до адресата достаточно быстро — в течение несколько минут, в то время как минимальная комиссия за транзакцию составляет 30 рублей. Лимит на перевод установлен в размере 1 млн рублей в сутки.
В то же время представители Центрального Банка РФ заявили, что в России такие услуги предоставляются в пяти банках. Переводы можно будет отправить в 14 иностранных кредитных организаций вышеперечисленных стран. Ведется работа и над запуском финансовых операций в обратном направлении — из-за рубежа в РФ.
Стоит отметить, что объем трансакций после появления услуги уже превысил 150 млн рублей. По мнению экспертов, услуга будет пользоваться спросом. Это, в свою очередь, позволит присоединиться к системе большему количеству банков.