Уй-жой индустрияси бизнес уюшмаси раҳбари Чўлпонбек Акматовнинг сўзларига кўра, Қирғизистонда уй-жойга бўлган талабнинг ўсиши ватанга қайтган фуқаролар сонининг кўпайиши билан боғлиқ.
Қирғизистон Миллий статистика қўмитасининг 2023 йилнинг биринчи олти ойи давомидаги статистик маълумотлари Жалолобод вилоятида янги уй-жойларни фойдаланишга топшириш ҳажми ошганини кўрсатмоқда. Бу ўсиш, Акматовнинг сўзларига кўра, ўз ватанларида кўчмас мулкка сармоя кирита бошлаган ватанга қайтган мигрантларнинг фаоллиги билан боғлиқ. Унинг таъкидлашича, Россия ва Украина ўртасида геосиёсий воқеалар бошланишидан аввал қирғизистонлик муҳожирлар Россия Федерациясида кўпроқ уй-жой сотиб олган.
Бироқ, ҳозир тескари тенденция. Охирги икки ой ичида 7000 дан ортиқ меҳнат муҳожири Қирғизистон Республикасига қайтиб, асосан Жалолобод, Ўш, Боткен ва Бишкек шаҳарларида фаол равишда кўчмас мулк сотиб олишни бошлади.
Эксперт, шунингдек, қайтган муҳожирлардан ташқари, Қирғизистондаги кўчмас мулк бозори ҳам Россия фуқаролари, ҳам ахборот технологиялари соҳасидаги кўплаб мутахассислар томонидан қизиқиш уйғотаётганини таъкидлаган.
Уй-жойга бўлган талаб динамикасидаги бу ўзгаришлар миграция жараёнларининг Қирғизистондаги кўчмас мулк бозорига таъсирини яққол кўрсатиб турибди.

По мнению главы бизнес-ассоциации Жилищной Индустрии Акматова Чолпонбека, рост спроса на жилье внутри Киргизии объясняется увеличением количества возвращающихся граждан.
Статистика Национального Статистического Комитета Киргизии за первые полгода 2023 года показывает увеличение объема ввода нового жилья в Джалал-Абадской области. Этот рост, согласно Акматову, связан с активностью вернувшихся мигрантов, которые начали инвестировать в недвижимость на родине. Он подчеркнул, что до начала геополитических событий между Россией и Украиной, киргизские мигранты чаще приобретали жилье в Российской Федерации.
Однако сейчас наблюдается обратная тенденция. За последние два месяца более 7 тысяч трудовых мигрантов вернулись в Киргизскую Республику и стали активно приобретать недвижимость, в основном в городах Джалал-Абад, Ош, Баткен и Бишкек.
Эксперт также отметил, что помимо возвращающихся мигрантов, рынок недвижимости в Киргизии привлекает интерес как у российских граждан, так и у множества специалистов в области информационных технологий.
Эти перемены в динамике спроса на жилье явно указывают на влияние миграционных процессов на рынок недвижимости Киргизии.