Ўтган икки ойда Туркияда миграция рейдлари ўтказилди, натижада 36 мингга яқин ноқонуний муҳожир қўлга олинди, улардан 17 мингдан ортиғи мамлакатдан чиқариб юборилди. Ижтимоий тармоқларда тарқалган хабарларга кўра, яқинда Туркияда бедарак йўқолган ўзбекистонлик муҳожирлар ушбу амалиётлар чоғида қўлга олинган бўлиши мумкинлиги ҳақида тахминлар пайдо бўлган.
Туркиядаги Президентлик сайловларидан кейин бошланган бу рейдлар бугунги кунгача давом этмоқда. Ўзбекистонликлар ушбу миграция операциялари давомида қўлга олинган ва ҳозирда депортация марказларида бўлиши мумкин.
Сўнгги ҳафталарда ижтимоий тармоқларнинг ўзбек сегментида Туркияга ишлаш учун бориб, кейин изсиз ғойиб бўлган Ўзбекистон фуқаролари ҳақида хабарлар кўпайди. Фарғоналик журналистлардан бири Туркияга ишлаш учун кетган ва оиласи билан алоқаси узилган аёл ҳақида маълумот берган. Бундай ҳолатлар тез-тез учраб, ҳатто Ўзбекистоннинг Истанбулдаги консуллиги ҳам асли ўзбекистонликлардан бирига қидирув эълон қилган.
Кўпчилик ҳибсга олинган муҳожирлар депортация марказларида бўлиши мумкинлигини тахмин қилмоқда. Туркиядаги ноқонуний муҳожирларни аниқлаш бўйича операциялар сайловлардан сўнг дарҳол бошланган ва охирги икки ойдан бери давом этмоқда.
Туркияда ишлаётган кўплаб ўзбекистонликлар 2022 йил бошидан мамлакатда яшаш ва ишлаш учун рухсат олишда қийинчиликларга дуч келмоқда. Бу жараён жорий йилнинг май ойида бўлиб ўтган сайловдан кейин янада мураккаблашди. Таҳлилчилар буни Туркияда муҳожирларга қарши кайфиятнинг кучайиши билан изоҳлашади.
Муҳожирларга қарши рейдлар давом этмоқда, чунки жамоатчилик фикрини ҳисобга олиш ва бўлажак маҳаллий сайловларга тайёргарлик кўриш сиёсий зарурат, дейди экспертлар. Туркия ўзбек меҳнат муҳожирлари кўплаб борадиган жой бўлиб қолмоқда ва ҳозирда у ерда 300 000 дан ортиқ ўзбекистонликлар истиқомат қилади, улардан фақат 78 000 нафари расмий яшаш учун рухсатномага эга.

В последние два месяца в Турции были проведены миграционные рейды, в результате которых задержаны около 36 тысяч нелегальных мигрантов, из которых более 17 тысяч были высланы из страны. Согласно информации из социальных сетей, появились предположения о том, что узбекские мигранты, пропавшие в Турции недавно, могли быть задержаны во время этих операций.
Эти рейды, начавшиеся после президентских выборов в Турции, продолжаются до сих пор. Сообщается, что они могли быть задержаны в ходе этих миграционных операций и в настоящее время находятся в депортационных центрах.
В последние недели увеличилось количество сообщений в узбекском сегменте социальных сетей о гражданах Узбекистана, отправившихся на работу в Турцию и затем исчезших без вести. Одна из журналисток из Ферганы поделилась информацией о женщине, которая отправилась на работу в Турцию и перестала поддерживать связь с семьей. Подобные случаи стали все чаще, и даже консульство Узбекистана в Стамбуле объявило о розыске одной из уроженок Узбекистана.
Многие предполагают, что задержанные мигранты могут находиться в депортационных центрах. Операции по выявлению нелегальных мигрантов в Турции начались сразу после выборов и продолжаются на протяжении последних двух месяцев.
Многие узбекистанцы, работающие в Турции, сталкиваются с трудностями при получении разрешения на проживание и работу в стране с начала 2022 года. Этот процесс осложнился еще больше после выборов в мае текущего года. Аналитики связывают это с растущими антимигрантскими настроениями в Турции.
По словам экспертов, рейды против мигрантов продолжаются из-за политической необходимости учесть общественное мнение и подготовиться к предстоящим местным выборам. Турция остается популярным направлением для узбекистанских трудовых мигрантов, и на данный момент там находится более 300 тысяч узбекистанцев, из которых только 78 тысяч имеют официальное разрешение на пребывание.