«Справедливая Россия — За правду» (СРЗП) партияси раҳбари Сергей Миронов Россия Федерацияси Таълим вазирлиги раҳбари Сергей Кравцовга мактабларда хорижликларнинг рус тилини яхши билмайдиган фарзандлари сонига чекловлар жорий этиш таклифи билан мурожаат қилди. Мироновнинг сўзларига кўра, уларнинг сони синфдаги барча ўқувчиларнинг 10 фоизидан ошмаслиги керак. Тегишли мактуб вазирга юборилди, дея хабар беради ТАСС.
Сергей Мироновнинг фикрича, муҳожирларнинг фарзандлари рус тилини билмаса, мигрант болаларни мослаштиришдаги қийинчиликлар бошқа ўқувчиларга ҳам таъсир қилади. У бундай педагогик вазиятнинг ўзига хос хусусиятларини кўрсатиб, уни ҳал қилиш учун рус тилини чет тили сифатида ўқитиш малакасига эга ўқитувчилар зарурлигини таъкидлайди.
Сергей Мироновнинг фикрича, тилни билиш даражаси боланинг таълим жараёнига жалб қилиш даражасини белгилайди. Шунингдек, у бир синфда мигрант болалар сони 3 фоиздан ошса, таълим муассасаларида махсус тил курсларини жорий этишни таклиф қилган. Шуниси қизиқки, Миронов курсларни тижорат асосида ташкил этишни таклиф қилмоқда.
Шунингдек, у кўп сонли мигрант болалар бўлган мактаблар миллий ва этник анклавларсиз бўлиши зарур, деб ҳисоблайди. Мироновнинг иддаосича, бундай уюшмаларнинг мавжудлигини қабул қилиш ўқув жараёнини қадрсизлантирар ва мактаб ўқувчиларини ватанпарварлик тарбиясига халақит берар экан.
Шуни таъкидлаш керакки, СРЗП раҳбари мунтазам равишда Россия миграция сиёсатининг турли меъёрларини қатъийлаштириш тарафдори бўлган баёнотлар билан чиқади. Аввалроқ у хорижлик ишчилар учун патент нархини тўрт баробар оширишни таклиф қилган эди.

Лидер партии «Справедливая Россия — За правду» (СРЗП) Сергей Миронов обратился к главе Минпросвещения РФ Сергею Кравцову с предложением о вводе в школах ограничений на количество детей иностранцев, которые плохо владеют русским языком. По мнению Миронова, их число не должно превышать 10% от всех учащихся в классе. Министру было направлено соответствующе письмо, на него ссылается ТАСС.
Сергей Миронов считает, что трудности адаптации детей мигрантов касаются и других школьников, если дети иностранцев не знают русского языка. Он указывает на специфику такой педагогической ситуации, отмечая, что для её решения нужны учителя с навыками преподавания русского языка как иностранного.
Как считает Сергей Миронов, уровень знания языка определяет степень вовлеченности ребенка в учебный процесс. Он также предложил внедрить в учреждениях образования специальные языковые курсы, если число детей-мигрантов превышает 3% в классе. Отметим, что курсы Миронов предлагает организовать на коммерческой основе.
Также он считает необходимым проводить мероприятия, способствующие существованию учебной среды без национальных и этнических анклавов в школах, где есть значительное число детей мигрантов. По словам Миронова, сам факт наличия подобных объединений неприемлем, так как обесценивает учебный процесс и мешает патриотическому воспитанию школьников.
Отметим, что лидер СРЗП регулярно делает высказывания за ужесточение различных норм российской миграционной политики. Ранее он предлагал в четыре раза повысить стоимость патента для иностранных работников.