Индира Ганди номидаги халқаро аэропортда 8 нафар Ўзбекистон фуқароси ўта йирик ҳажмдаги олтин контрабандасида қўлга олинди. Бу ҳақда Ҳиндистон божхона бошқармаси баёнотида хабар берилган.
Айтилишича, сешанба куни Тошкентдан учиб келган ва дарҳол қўлга олинган уч аёл ҳам шу гуруҳда бўлган. Қайд этилишича, қўлга олинганларнинг юк аравасининг орқасига маҳкамланган металл қутичадан умумий оғирлиги 5,3 кг бўлган 50 дона тилла занжир топилган.
Ҳиндистон божхона департаменти баёнотига кўра, қўлга олинган тилла занжирлар 2,92 миллион рупий (тахминан 351 минг доллар)га баҳоланган.
Аввалроқ Тошкент халқаро аэропортида янги “масофавий божхона назорати” тизими жорий этилгани ҳақида хабар берган эдик.

Граждан Узбекистана задержали в аэропорту имени Индиры Ганди.
В международном аэропорту имени Индиры Ганди за контрабанду золота в особо крупном размере задержали восьмерых граждан Узбекистана. Об этом говорится в заявлении таможенного департамента Индии.
Сообщается, что в группу вошли и три женщины, которые прилетели из Ташкента во вторник и сразу же были задержаны. Отмечается, что в багаже задержанных обнаружено 50 золотых цепочек общим весом 5,3 кг, спрятанных в металлической коробке, прикрепленной к задней панели багажной тележки.
Стоимость изъятых золотых цепочек, согласно заявлению таможенного департамента Индии, оценивается в 2,92 крор рупий (примерно $351 тысяча).
Ранее мы сообщали, что в Международном аэропорту Ташкент внедрена новая система «дистанционного таможенного контроля».