Новосибирск кўчаларида муҳожирларга қарши хабарлар ёзилган варақалар пайдо бўлди. Ушбу варақаларда қалпоқ кийган соқолли одам тасвирланган ва босма матн биринчи навбатда маҳаллий аҳолига қаратилган. Ушбу матнда муаллиф, муҳожирларнинг Россиядан мажбуран чиқиб кетишига мажбур қилиш мумкин бўлган ҳаракатларни санаб ўтади.
Шуни таъкидлаш керакки, бу варақанинг ғояси Ҳиндистон миллий озодлик ҳаракати етакчиси Махатма Гандидан кўчирилган. У мустамлакачиларга қарши курашда Британия молларидан воз кечишга, Британия ғазнасига солиқ тўламасликка ва болаларни бу мамлакатдаги мактабларда ўқишига йўл қўймасликка чақирган эди.
Шунга ўхшаш матн аввалроқ Россияда экстремистик деб тан олинган. Йошкар-Ола шаҳрида 2015 йилда шаҳар суди трафаретда ёзилган матннинг мазмунини экстремистик деб тан олган ва уни махсус рўйхатга киритган эди.
Бунга ўхшаш мигрантларга қарши материаллар Новосибирскда биринчиси эмас. Июль ойида муҳожирларни ўз ватанларига қайтишга ёки бошқа мамлакатларга кетишга чақирувчи плакатлар пайдо бўлганди.
Рублнинг қадрсизланиши муаммоси ва унинг меҳнат муҳожирларининг даромадларига салбий таъсири уларнинг Россияни тарк этиш қарорида муҳим рол ўйнайди.
Кўплаб муҳожирларнинг даромадлари, сўнгги маълумотларга кўра, пасайишда давом этмоқда ва улар ўз ватанларида топиши мумкин бўлган даражага яқинлашган.

Недавно на улицах Новосибирска появились черно-белые листовки с некоторыми антимигрантскими посланиями. На этих листовках изображен бородатый мужчина в надвинутой на лоб шапке, а печатный текст обращен в первую очередь к местным жителям. В этом тексте автор перечисляет действия, которые, по его мнению, могли бы способствовать вынужденному уходу мигрантов из России.
Важно отметить, что данная идея листовок не является оригинальной, а заимствованной. Подобное послание было использовано лидером индийского национально-освободительного движения Махатмой Ганди в его борьбе с колониальными властями. Ганди призывал отказаться от британских товаров, не платить налоги в английскую казну и не давать детей учиться в школах этой страны.
Однако стоит отметить, что подобный текст ранее уже был признан экстремистским. В Йошкар-Оле в 2015 году городской суд признал аналогичное содержание текста в трафарете с рисунком экстремистским и внес его в специальный список.
Эти новые антимигрантские материалы не являются первыми в Новосибирске в последнее время. В июле появились плакаты, содержащие призывы к мигрантам вернуться на родину или отправиться в другие страны.
Проблема снижения курса рубля и его негативное воздействие на доходы трудовых мигрантов играет важную роль в их решении покинуть Россию.
Заработки многих мигрантов, согласно последним данным, продолжают снижаться и приближаются к уровню, который они могли бы получать на родине.