Тожикистон аҳолисининг учдан бир қисми Россияда яшайди. Бу 3 миллиондан ортиқ киши деганидир.
РФ Ички ишлар вазирлигининг ўтган йилдаги маълумотларига кўра, 2021 йилнинг январь-сентябрь ойларида ушбу Марказий Осиё республикаларининг 2 миллиондан ортиқ фуқароси миграция рўйхатига олинган. Уларга яна 20 фоиз ноқонуний муҳожирларнинг тахминий адади қўшилади. Россия фуқаролигини олган ярим миллион киши ҳам шу ҳисобда. Умумий 3 миллион нафарни ташкил этади.
Бу ҳақда РИА Новости шарҳловчиси Петр Акопов маълум қилган. Аммо унинг фикрича, бу рақам хато, чунки мутахассислар кетганларни ҳисобга олмай, бир хил одамларни бир неча марта санашлари эҳтимолга яқин.
Шунга қарамай, фуқароликни олганларнинг статистик маълумотларини таҳлил қилиш ҳам Тожикистондан келган муҳожирлар сонининг катта ўсишидан далолат беради. Ўтган йили 173 минг нафар, жорий йилнинг дастлабки уч ойида яна 45 минг нафар фуқаро паспорт олган.
– Яъни, тожикистонликлар оммавий равишда Россия фуқаролигига ўтмоқда ва яқин йилларда бу тенденция янада кучаяди. Россияда тожикистонликлар кўплиги аниқ – учдан бир бўлмаса ҳам, лекин паспортимизни олганларни ҳисобласак, бир ярим-икки миллион бўлади, – дейди Акопов.
Унинг иддаосича, Россия бир томондан, муҳожирлар ёрдамида ишчилар етишмаслиги муаммосини ҳал қилса, иккинчи томондан жиноятчилик ва миллатлараро муаммоларни кўпайтираётган экан.
“Салбий ҳодисаларга қарши курашиш учун расмийлар гоҳ муҳожирларни қабул қилиш қоидаларини қатъийлаштирса, гоҳ  енгиллаштиради, гоҳ уларни чиқариб юборишса, гоҳида қайтишга рухсат беришади. Миграция хизматларидаги коррупцияга қарши курашилаётганга ўхшайди, лекин ҳатто рус тилини яхши билмайдиганлар ҳам Россия фуқароси паспортини олишда давом этмоқда”, дейди у.
Таҳлилчининг фикрича, меҳнат миграциясидан бутунлай воз кечишнинг ҳозир иложи йўқ, чунки Россия демографик туйнукка тушиб қолган ва 20 йил ичида ундан чиқа олмайди. Аммо уларнинг ишини шундай ташкил қилиш керакки, маҳаллий аҳоли, биринчи навбатда, рус аҳолиси камситилмаслиги ва бу аҳоли муҳожирлар сонининг кўпайиши туфайли ноқулайликни ҳис қилмаслиги лозим.
– Россиянинг асосий мақсади – рус халқининг ривожланиши. У ўз ерида хўжайин каби ҳис қилиши керак. Ва энг муҳими, ҳеч ким “ҳокимият русларни муҳожирлар билан алмаштирмоқда, улар сизга парво қилмаяпти” деган асосда унинг ғазабини қўзғатмаслиги керак. Россияда тартибсизликлар уюштириш учун миллатлараро муаммолар бир неча бор қўлланилган ва биз келажакда бундай хавф-хатарлар бўлиши мумкинлигини ўйлаб ҳам кўрмаймиз, дейди Акопов.

Это более 3 млн человек.
Из данных МВД за позапрошлый год: за январь − сентябрь 2021 года на миграционный учет встали более 2 млн граждан этой среднеазиатской республики. К ним добавляется еще 20% — примерная оценка числа нелегалов. И еще полмиллиона тех, кто получил гражданство России. Вот и получается 3 млн. Об этом рассказал обозреватель «РИА Новости» Петр Акопов. Но по его мнению, цифра эта искаженная, потому что специалисты могли несколько раз считать одних и тех же людей, не учитывая выехавших.
Тем не менее анализ статистики получивших гражданство тоже указывает на огромный рост количества выходцев из Таджикистана. В прошлом году паспорт получили 173 тысячи, а за три месяца этого года еще 45 тысяч.
– То есть таджики массово становятся российскими гражданами, и эта тенденция будет усиливаться в ближайшие годы. Понятно, что таджиков в России уже много – не треть, но если считать и тех, кто получил наш паспорт, то миллиона полтора-два наверняка наберется, – утверждает Акопов.
Вместе с мигрантами Россия с одной стороны решает проблему нехватки рабочих рук, с другой – получает рост преступности и межнациональных проблем.
Чтобы бороться с негативом, власти то ужесточают правила приема мигрантов, то облегчают, их то высылают, то пускают обратно. С коррупцией в миграционных службах вроде бы борются, но при этом даже паспорта граждан России продолжают получать люди, плохо говорящие по-русски.
Аналитик считает, что полный отказ от трудовой миграции, увы, сейчас невозможен, так как Россия попала в демографическую яму и в перспективе ближайших 20 лет из нее не вылезет. Но их работу нужно организовывать так, чтобы не происходило вытеснение коренного, в первую очередь русского населения и это население не чувствовало дискомфорт от растущего числа мигрантов.
– Главная цель России — развитие русского народа. Он должен чувствовать себя хозяином на своей территории. И чрезвычайно важно, чтобы никто не мог разжигать в нем гнев на основании того, что «власти проводят замещение русских мигрантами, им плевать на вас». Межнациональные проблемы не раз использовались для организации смуты в России, и мы не можем допустить даже возможность подобных рисков в будущем, – уверен Акопов.