Польша меҳнат бозорида кадрларнинг кескин танқислиги кузатилмоқда, Беларусь ва Украинадан келган мигрантлар Польшанинг ишчиларга бўлган эҳтиёжини қопламайди. Натижада Варшава мусулмонлар яшайдиган мамлакатлар фуқароларига ишлаш учун рухсатномалар беришга мажбур бўлмоқда.
Бу ҳақда Польшанинг Euro Islam нашри Польша ҳукумати ва маҳаллий бизнес ҳамжамияти кадрлар етишмаслигидан хавотирга қарамай, уларнинг ҳеч бири меҳнат муҳожирларини жамиятга интеграция қилиш ёки ушбу интеграциянинг йўқлиги учун жавобгарликни ўз зиммасига олишни истамайди, деб ёзади.
Нашрга кўра, Польша 40 мингдан ортиқ узоқ муддатли визаларни қуйидагича тақсимлаган:
Туркия – 18,5 минг, Ҳиндистон – 13,8 минг, Ўзбекистон – 6,4 минг, Филиппин – 5,5 минг, Қозоғистон – 5,4 минг, Озарбайжон – 4,4 минг, Непал – 3,4 минг, Индонезия – 3 минг, Туркманистон – 2,3 минг.
Ушбу визалар муҳожир ишчиларга Польшада 90 кундан бир йилгача бўлиш, шунингдек, барча Шенген мамлакатлари бўйлаб ҳаракатланиш имконини беради.
Ишбилармонлар муҳожирлар Польша меҳнат бозорининг нажоти бўлишига ишонч билдирмоқда, маҳаллий тадбиркорлар эса минимал маош эвазига хорижлик ишчиларни ёллашга ҳаракат қилмоқда. Мамлакат ҳукумати меҳмонлар ва уларнинг оила аъзоларининг интеграциялашуви бўйича ҳеч қандай режани тақдим этмаяпти, чунки меҳмон ишчилар белгиланган муддатда ишлагандан сўнг, ўз мамлакатларига кетишади.

Польский рынок труда испытывает острый дефицит кадров, а приезжие из Белорусии и Украины не покрывают потребность Польши в рабочих руках. В итоге Варшава выдает все больше разрешений на работу гражданам стран с населением, исповедующим ислам, ничего не делая для их интеграции.
Об этом пишет польское издание Euro Islam, авторы которого отмечают, что, несмотря на сильную тревогу, которую у властей Польши и местного бизнес-сообщества вызывает нехватка кадров, ни те, ни другие не хотят прикладывать усилий для интеграции трудовых мигрантов в местное сообщество или нести ответственность за отсутствие этой интеграции.
Так, по данным издания, в Польше выдали уже более 40 тыс. долгосрочных виз, из них приезжим из Турции — 18,5 тыс., Индии — 13,8 тыс., Узбекистана — 6,4 тыс., Филиппин — 5,5 тыс., Казахстана — 5,4 тыс., Азербайджана — 4,4 тыс., Непала — 3,4 тыс., Индонезии — 3 тыс., Туркмении — 2,3 тыс. Эти визы позволяют гастарбайтерам находиться в Польше от 90 дней до года, а также перемещаться по всем странам шенгенской зоны.
Бизнес-сообщество уверено, что мигранты станут спасением для польского рынка труда, при этом местные предприниматели стараются нанимать иностранных работников за минимальную оплату. А власти страны не представляют никакого плана по интеграции приезжих и членов их семей, рассчитывая, что гастарбайтеры, отработав положенный срок, уедут сами.
Ранее на нашем сайте была опубликована статья об узбекских мигрантах, попавших в трудную ситуацию в Сербии.