Қирғизистон Ташқи ишлар вазирлиги ахборот хизмати 1 сентябрдан Қирғизистон ва Ўзбекистон фуқаролари икки давлат чегарасидан шахсини тасдиқловчи ҳужжат билан ўтишлари мумкин бўлишини маълум қилди.
2023 йил 27 январда Бишкек шаҳрида имзоланган Қирғизистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ва Ўзбекистон ҳукумати ўртасида битимга 2006 йил 3 октябрда ўзгартиришлар киритилган эди.
Баённомага кўра, 1 сентябрдан бошлаб Қирғизистон Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ID-карталаридан икки давлат ҳудудига кириш, чиқиш, ҳаракатланиш ва бўлиб туриш учун бошқа йўл ҳужжатлари билан бир қаторда фойдаланишлари мумкин.
Ташқи ишлар вазири Жеенбек Кулубоев жорий йилнинг тўрт ойида Қирғизистонга Ўзбекистондан 1 миллион 618 минг киши, Қирғизистондан эса қўшни давлатга 1 миллион 574 минг 732 киши чиққанини маълум қилганди.
Икки давлат ўртасидаги визасиз режимнинг амал қилиш муддати 60 кунни ташкил этади ва келаётган фуқаро 5 кун ичида рўйхатдан ўтиши керак.
Икки давлат чегарасида 15 та назорат пункти мавжуд. Уларнинг аксарияти 2005 йилда Қирғизистондаги сиёсий воқеалар туфайли ёпилган эди. Расмий равишда, 2016 йилда Бишкек ва Тошкент ўртасидаги муносабатлар яхшилана бошлагач, назорат-ўтказиш пунктлари қайта ишлай бошлади.

На границе между двумя странами действуют 15 контрольно-пропускных пунктов.
С 1 сентября граждане Кыргызстана и Узбекистана смогут пересекать границу между двумя странами по удостоверению личности. Об этом 25 августа сообщила информационная служба МИД Кыргызстана.
Министерство иностранных дел Кыргызстана сообщило, что начал действовать протокол о внесении изменений в соглашение между кабинетом министров и правительством Узбекистана о взаимных поездках граждан от 3 октября 2006 года, подписанный 27 января 2023-го в Бишкеке.
Согласно протоколу, с 1 сентября граждане КР и РУз могут использовать ID-карты для въезда, выезда, передвижения и пребывания на территории двух государств наряду с другими проездными документами.
Ранее министр иностранных дел Жээнбек Кулубаев сообщил, что за четыре месяца этого года в Кыргызстан из Узбекистана въехало 1 миллион 618 тысяч человек, а выехало из Кыргызстана 1 миллион 574 тысячи 732 человека.
Продолжительность безвизового режима между двумя странами составляет 60 дней, и въезжающий гражданин должен зарегистрироваться в течение 5 дней.
На границе между двумя странами действуют 15 контрольно-пропускных пунктов. Большинство из них были закрыты в 2005 году из-за политических событий в Кыргызстане. Официально, когда в 2016 году отношения между Бишкеком и Ташкентом начали улучшаться, КПП начали вновь открываться.