Апрел ойида бу кўрсаткич 32 фоизни ташкил этган бўлса, июл ойида у 14 фоизга қисқарди.
Байден маъмурияти расмийларининг таъкидлашича, 11 майда “42-бўлим” бекор қилинганидан буён кунига ўртача 1000 га яқин муҳожир Мексикага қайтарилди, апрель ойида бу кўрсаткич кунига 3000 дан ортиқ эди.
Мексикага қайтариб юборилган муҳожирларнинг чегарани кесиб ўтганларнинг умумий сонига нисбатан ҳам улуши камайди. Агар апрель ойида бу кўрсаткич 32 фоизни ташкил этган бўлса, июль ойида у 14 фоизга қисқарди.
Кутилганидан фарқли ўлароқ, энди Мексикага камроқ муҳожирлар қайтмоқда. Ички хавфсизлик департаменти депортациялар камайгани ҳақида изоҳ бермаган.
Бунинг сабабларидан бири янги сиёсат бўйича муҳожирларни қайта ишлаш кўпроқ вақт талаб қилиши бўлиши мумкин. “42-модда”га кўра, мигрантлар текширувдан ўтишлари ёки АҚШда қолиш ва ҳимоя сўраш ҳуқуқини аниқлаш учун бошпана идораларига мурожаат қилишлари шарт эмас эди. Айни пайтда, Байден маъмурияти уларнинг бошпана мақоми тўғрисида қарор қабул қилгунча, баъзи шахслар АҚШда ҳибсда сақланмоқда ёки қўйиб юборилмоқда.
Мексикалик бўлмаган муҳожирларни Мексика томонидан қабул қилиш билан боғлиқ муаммо ҳам мавжуд. Келишувга кўра, Мексика Куба, Никарагуа, Гаити ва Венесуела каби давлатлардан ойига 30 минг мексикалик бўлмаган муҳожирни қабул қилишга рози бўлган. Бироқ чегарани кесиб ўтаётган марказий америкаликлар сони ортиб бормоқда, бу эса уларнинг янги қоидаларга кўра қайтишини ташкил этишни қийинлаштирмоқда.
Ички хавфсизлик департаменти вакилининг таъкидлашича, депортациялар сони камайган бўлса-да, чоралар кучайиши туфайли депортация қилинганларнинг умумий сони ортган.
2023 йил июн ойи охирига келиб депортациялар сони 2022 молия йилидагидан ошиб кетди, ўшанда жами 195 мингдан ортиқ одам, жумладан, 14 мингдан ортиқ алоҳида оила аъзолари депортация қилинган. Куба, Гаити, Никарагуа ва Венесуэланинг 5500 дан ортиқ фуқаролари – Мексика ҳукумати икки томонлама тарихида биринчи марта бундай миқёсда қайтишни қабул қилди.

Если в апреле этот показатель составлял 32%, то в июле он уменьшился до 14%.
Представители администрации Байдена утверждают, что после снятия в 11 мае с момента завершения “Раздела 42” в среднем около 1000 мигрантов в день были возвращены в Мексику, в сравнении с более чем 3000 в день в апреле.
Процент мигрантов, отправленных обратно в Мексику относительно общего числа пересекающих границу, также сократился. Если в апреле этот показатель составлял 32%, то в июле он уменьшился до 14%.
Вопреки ожиданиям, меньше мигрантов сейчас возвращается обратно в Мексику. Министерство внутренней безопасности не предоставило комментарии относительно уменьшения числа депортаций.
Одной из вероятных причин может быть то, что обработка мигрантов согласно новой политике требует больше времени. Согласно “разделу 42”, мигранты не обязаны были проходить проверку или обращаться к службам убежища для определения права на нахождение в США и запроса на защиту. В настоящее время некоторые лица либо остаются под стражей, либо выпускаются в США, пока администрация Байдена решает их статус по убежищу.
Существует также проблема с принятием немексиканских мигрантов Мексикой. Согласно договоренности, Мексика согласилась принимать 30 000 немексиканских мигрантов в месяц из стран, таких как Куба, Никарагуа, Гаити и Венесуэла. Однако количество граждан Центральной Америки, пересекающих границу, находится в росте, что создает трудности в организации их возврата в соответствии с новыми правилами.
Представитель Министерства внутренней безопасности подчеркнул, что хотя количество депортаций снизилось, общее число выдворенных лиц увеличилось благодаря усилиям. По состоянию на конец июня 2023 года число выдворенных в 2022 финансовом году превысило, когда в целом было выдворено более 195 000 человек, включая более 14 000 отдельных членов семьи. Это включает в себя более 5500 граждан Кубы, Гаити, Никарагуа и Венесуэлы — впервые в двусторонней истории правительство Мексики приняло возвращение в таком масштабе.