Гамбург суди журналистларга Европа Иттифоқи санкциялари остида қолган Алишер Усмоновга нисбатан “Путиннинг севимли олигархи” иборасини ишлатишни тақиқлади. Гамбург округ суди қарори Усмоновнинг Австриянинг Kurier газетасига қарши даъвоси доирасида чиқарилди.
Суд хулосасига кўра, Россия президенти Владимир Путин Усмоновни ўзининг “севимли олигархи” деб атагани ҳақидаги иддао туҳмат ва тадбиркорнинг ҳуқуқларини бузган.
Суд қарори, айниқса, Россия давлати билан боғлиқ таниқли ишбилармонларнинг фаолиятига оид журналистик сўз эркинлиги чегараларини ва потенциал туҳматли баёнотларни белгилашда муҳим ҳодисадир.
Баҳснинг натижаси Австриянинг Kurier газетасида 2023 йил август ойида “Россия олигархлари: Путин урушларини молиялаш ва фойда олиш” сарлавҳали мақола чоп этилиши билан боғлиқ. Мақолада Усмонов “Путиннинг севимли олигархи” деб аталган ва бу унвонни унга Путиннинг ўзи бергани иддао қилинган. Бироқ, Путиннинг ҳақиқатда бундай баёнот бергани ҳақида ҳеч қандай очиқ далил йўқлиги сабабли, суд бундай баёнотни ишончсиз ва шунинг учун тарқатиш мумкин эмас, деган хулосага келди.
Суд шунингдек, Австрия газетаси Путин Усмоновни ўзининг “севимли олигархи” деб атагани ҳақидаги иддаосини тасдиқлай олмаганини таъкидлади. Ушбу қарор туҳматга оид даъволарни ҳақиқий далиллар билан асослаш зарурлигини таъкидлайди.
Эслатиб ўтамиз, Алишер Усмонов Украинадаги воқеалар туфайли 2022 йилдан бери Европа Иттифоқи санкциялари остида эди. Ҳозирда у бу жазо чораларига суд орқали эътироз билдирмоқда. Усмоновнинг адвокатлари унинг Россиянинг энг бой кишиларидан бири сифатидаги обрўси ва машҳурлиги уни санкциялар нишонига айлантирганини таъкидламоқда. Россия ва Ўзбекистон фуқаролигига эга бўлган Усмонов асосан Ўзбекистонда яшайди ва асосий эътиборини хайрия лойиҳаларига қаратади.

Гамбургский суд запретил использование журналистами выражения “Любимый олигарх Путина” в отношении Алишера Усманова, который находится под санкциями Европейского союза. Решение Гамбургского окружного суда было вынесено в рамках иска Усманова против австрийской газеты Kurier. Суд пришел к выводу, что утверждение о том, что Президент России Владимир Путин назвал Усманова своим “любимым олигархом”, является клеветой и нарушает права бизнесмена.
Решение суда становится важным прецедентом для определения границ свободы журналистского самовыражения и допустимости потенциально дискредитирующих заявлений, особенно касающихся деятельности известных бизнесменов, связанных с российским государством.
Исход спора связан с публикацией статьи в австрийской газете Kurier в августе 2023 года под названием “Олигархи России: финансирование войн Путина и извлечение выгоды”. В этой статье говорилось о Усманове как о “любимом олигархе Путина”, и было утверждено, что сам Путин дал ему такой титул. Однако, поскольку не существует публичных доказательств того, что Путин действительно сделал такое заявление, суд заключил, что такое утверждение является недостоверным и, следовательно, не может распространяться.
Суд также отметил, что австрийская газета не смогла доказать правдивость своего утверждения о том, что Путин назвал Усманова своим “любимым олигархом”. Это решение подчеркивает необходимость обоснования дискредитирующих заявлений фактическими доказательствами.
Следует отметить, что Алишер Усманов находится под санкциями ЕС с 2022 года, из-за событий в Украине. В настоящее время он оспаривает эти санкции в суде. Адвокаты Усманова утверждают, что его репутация одного из богатейших людей России и его общественная известность сделали его мишенью для санкций. Усманов, обладатель российского и узбекского гражданства, в основном проживает в Узбекистане и нацелен на филантропические проекты.