12 ёшли Юсуф Азимов 2023 йил июнь ойида Mensa тестида 162 балл тўплаган ва рейтингнинг юқори поғонасига кўтарилди.
Азимовнинг айтишича, ўғли бир ёшида инглиз тилида гапириб, уч ёшидаёқ инглиз тилидаги китобларни ўқий олган. Унинг ўқишга бўлган иштиёқи болалигидан яққол намоён бўлди ва бу унинг диққатга сазовор хусусиятларидан бирига айланди. Кейинчалик унинг қизиқувчанлиги, билимга ташналиги аён бўлди: у кўп саволлар берар, турли мавзуларга қизиқарди.
Тошкент Ислом университетида ўқиган Абдураҳмон Азимов 2004 йилда Буюк Британияга ўқиш учун келган. Вақт ўтиши билан у инглиз тилини, ахборот технологияларини, кейин эса рақамли бизнесни ўрганди. Сўнгги йилларда у блокчейн технологиясига қизиқиб қолди ва Оксфорд университетида ўқишни давом эттириш ҳақида ўйламоқда. У асли польшалик аёлга уйланган, уч фарзанднинг отаси.
Ўғли Юсуф кунига 500-600 саҳифагача китоб ўқийди. У ракеталар ва механик қурилмаларни ясашдан тортиб, рақамлар ва мураккаб математик масалаларга ҳам қизиқади.
Маълум бўлишича, Юсуф 800 дан ортиқ китобларни ўқибгина қолмай, уларнинг кўпини ёд олган. Маълумотни ёдлаш ва тезда ўрганиш қобилияти унинг ажойиб интеллектуал қобилиятларининг асосий элементига айланди.
Mensa жамиятига аъзо бўлиш Юсуф учун унинг юксак интеллектуал салоҳиятининг тасдиғи эди. Тестдан юқори балл олишини ҳатто ота-онаси ҳам кутмаган эди.
Жамиятга аъзо бўлиш учун камида  132 баллдан юқори тўплаш лози. Юсуф эса 162 балл тўплаб, 160 балли Эйнштейннинг IQ даражасидан ҳам ошиб кетган.
Отаси Абдураҳмоннинг айтишича, савол беришда ҳеч қандай тақиқ йўқ. Ота-оналар ҳар доим ўз фарзандларини қизиқтирган ҳамма нарсага жавоб беришга ҳаракат қилишган. Улар, агар бирор савол номаълум бўлса, улар жавоб излашга тайёр бўлишган.
Абдураҳмон болаларни гаджетлардан фойдаланишда қатъий тартиб ўрнатганини таъкидлайди.
“Яқинда туғилган кунида Юсуфга телефон олиб бердик. Телефон унга узоқ мактабга қатнаши учун ҳам керак бўлади. Лекин телефонига қарамайди, чўнтагидан чиқармайди ҳам. Телефонининг қувватига ҳам биз қараб турамиз, ўзи аҳамият бермайди. Фақат биз билан гаплашиш учун ишлатади. Баъзида iPadʼида ўйин ўйнаганда ҳам назорат қилиб турамиз. Сал кўпроқ ўйнаб юборса, ўзи ўйин учун кетган вақтига ачинади”, дейди Абдураҳмон Азимов.
Улар технология оламида фойдаланиш ва назорат қилиш ўртасида мувозанат бўлиши кераклигини тушунишади.
Бу оилада болаларни тақдирлаш ва қўллаб-қувватлаш жазодан кўра мазмунлироқ натижалар беради, деган ғояга амал қилишади.

12-летний Юсуф Азимов набрал 162 балла в тесте Mensa в июне 2023 года и поднялся на вершину рейтинга.
Азимов рассказал, что его сын годичного возраста заговорил по-английски и мог читать книги на английском языке с трех лет. Его страсть к обучению была очевидна с детства и стала одной из его примечательных черт. Позже проявились его любопытство и жажда знаний: он задавал много вопросов и интересовался разными темами.
Абдурахман Азимов, обучавшийся в Ташкентском исламском университете, приехал в Великобританию в 2004 году на учебу. Со временем он изучал английский язык, информационные технологии, а затем и цифровой бизнес. В последние годы он заинтересовался технологией блокчейна и рассматривает возможность продолжения обучения в Оксфордском университете. Женат на польке, отец троих детей.
Его сын Юсуф читает по 500-600 страниц в день. Помимо создания ракет и механических устройств, он также интересуется числами и сложными математическими задачами.
Оказалось, что Юсуф не только прочитал более 800 книг, но и выучил наизусть большую часть из них. Способность запоминать информацию и быстро учиться стала основным элементом его удивительных интеллектуальных способностей.
Членство в обществе Менса было для Юсуфа подтверждением его высокого интеллектуального потенциала. Даже его родители не ожидали, что он получит высокий балл на тесте.
Для вступления в сообщество необходимо набрать минимум 132 балла. Юсуф набрал 162 балла, превысив IQ Эйнштейна, равный 160.
Его отец Абдурахман рассказал, что запрета задавать вопросы нет. Родители всегда старались ответить на все, что интересует их детей. Они были готовы искать ответ, если вопрос был неясен.
Абдуррахман утверждает, что установил строгие правила использования гаджетов детьми.
«Недавно мы подарили Юсуфу телефон на его день рождения. Ему также нужен телефон, чтобы посещать школу на расстоянии. Но он не смотрит в телефон, не достает его из кармана. Также смотрим на мощность телефона, это не имеет значения. Он использует его только для разговора с нами. Иногда мы даже следим, когда он играет в игры на своем iPad. Если Сал сыграет еще немного, он пожалеет о времени, которое оставил на игру», — говорит Абдурахмон Азимов.
Они понимают, что в мире технологий должен быть баланс между удобством использования и контролем.
В этой семье придерживаются идеи, что поощрение и поддержка детей дают более значимые результаты, чем наказание.