Доғистон вакили бўлган Давлат Думаси депутати Бийсултон Ҳамзаев ўзининг телеграм каналида муҳожирларни қўллаб-қувватлашини, уларни адолатсиз ҳужумлардан ҳимоя қилишини билдирди. У бундан атиги 30 йил муқаддам барча бир мамлакат фуқаролари бўлгани ва буни унутмаслик кераклигини эслатган.
Депутат мигрантлар ўртасидаги жиноятларга баҳо бериш адолатсиз ва нохолис эканига эътибор қаратади. У ушбу гуруҳ орасида жиноятлар сонининг юқорилиги ҳақидаги маълумотларни инкор этувчи статистик маълумотларни тақдим этади. Депутат фикрича, оммавий ахборот воситалари Россияда жиноят фақат миграция билан боғлиқ ва ундан воз кечиш орқали жиноятнинг олдини олиш мумкин, деган нотўғри таассурот уйғотмоқда.
Ҳамзаевнинг маълумотларига кўра, тугалланмаган 2022 йилда Москвада рўйхатга олинган 138 180 та жиноятнинг атиги 7 683 таси хорижликлар ёки фуқаролиги бўлмаган шахслар томонидан содир этилган. Бу атиги 5,5 фоизни ташкил қилади. Пойтахтдаги муҳожирларнинг умумий сонини ҳисобга олсак, улар орасида жиноятчилик даражаси шаҳар бўйича ўртача кўрсаткичдан паст, деган хулосага келиш мумкин.
Шу билан бирга, Ҳамзаев “миллий кварталлар” деб номланувчи анклавлардан норозилигини билдирди. Депутат уларни ижтимоий консолидация стратегиясига зид, деб атаган. Бироқ, унинг фикрича, бундай анклавларни яратиш учун жавобгарлик  хорижликларни ишга таклиф қилаётган тадбиркорларнинг бўйнида.
Депутат муҳожирлар фарзандларининг рус тилини билиш даражаси пастлигига ҳам эътибор қаратди. Унинг фикрича, мактаб дастурлари етарли даражада самарали эмас, ҳар бир намозхонада рус тили ва маданияти курсларини ташкил этиш зарур.
Якунида Ҳамзаев ўзаро муносабатларни ривожлантириш, мамлакатни турли миллат ва конфессияларнинг ёнма-ён яшаш жойи сифатида мустаҳкамлашга чақирди.

Депутат Госдумы из Дагестана Бийсултан Хамзаев в своём телеграм-канале высказался в защиту мигрантов от несправедливых, по его мнению, нападок. Хамзаев напомнил, что ещё 30 лет назад мы были гражданами одной страны, о чём нельзя забывать.
Народный избранник указывает на необъективную оценку национальной преступности и приводит цифры, доказывающие неверность вывода о высокой криминогенности в среде мигрантов. Из сообщений СМИ складывается искривлённая картина, что в России якобы с криминалом можно, лишь отказавшись от миграции.
Депутат Хамзаев приводит данные, что в Москве за неполный 2022 год было зарегистрировано 138 180 преступлений, из которых 7 683 на счёту иностранцев или лиц без гражданства. Это составляет около 5,5% от общего числа. Принимая во внимание количество мигрантов в столице, можно прийти к выводу, что криминогенность в мигрантской среде ниже, чем в среднем по Москве.
При этом Хамзаев негативно относится к анклавам, как их сейчас принято обозначать. Депутат называет их «национальными» кварталами и считает, что они противоречат стратегии на консолидацию общества. Но ответственность за их создание он перекладывает на плечи предпринимателей, приглашающих на работу граждан из-за границы.
Кроме того, депутат акцентировал внимание на низком знании русского языка, особенно в среде детей мигрантов. По его мнению, школьной программы недостаточно и необходимо организовать при каждом молельном месте курсы русского языка и культуры.
В завершение Хамзаев призвал к развитию взаимоотношений и укреплению страны как места, где бок о бок живут люди разных национальностей и конфессий.