Маълумотларга кўра, Федерал қидирув бюроси (ФҚБ) агентлари контрабанда билан алоқадор бўлган ва ИШИД билан ҳамкорликда гумон қилинган бир гуруҳ Ўзбекистон фуқароларини қидирмоқда. АҚШнинг бир қанча расмийлари CNN телеканалига хабар берган ушбу ноодатий воқеа шу қадар жиддий хавотир уйғотдики, Байден маъмуриятининг юқори мартабали аъзолари разведка ҳисоботини талаб қилди.
Мавжуд маълумотларга кўра, ўндан ортиқ ўзбекистонликдан иборат гуруҳ шу йил бошида жанубий чегара орқали АҚШга кирган ва кейин тарқалиб кетган. Ҳозирда ФҚБ ушбу шахслар ҳақидаги маълумотларни аниқлаш жараёнида, уларнинг баъзиларининг қаерда эканлиги номаълумлигича қолмоқда.
Миллий Хавфсизлик Кенгашининг (МХК) CNN телеканалига берган расмий баёнотида таъкидланишича, ҳозирча террорчилик режаси ёки таҳдидига оид аниқ далиллар йўқ. Шу билан бирга, гуруҳнинг жиноий фаолияти эҳтимоли бор-йўқлиги “тўлиқ текширилмоқда”.
Текширув доирасида ушбу муҳожирлар АҚШга контрабандачилар, жумладан ИШИД билан алоқадор бир киши ёрдамида келгани аниқланган. ФҚБ бутун мамлакат бўйлаб ўз бўлинмаларини огоҳлантириб, агентларга уларнинг ўтмиши ва қаердалигини текширишни буюрган. Ташкилот контрабандачи операциянинг бошқа иштирокчилари билан бирга ҳибсга олинган Туркия расмийлари билан ҳам ҳамкорлик қилади.
CNN манбаларига кўра, ИШИДга алоқадор контрабандачи тергов қилинмоқда. Бироқ мавжуд маълумотларга кўра, у амалиётчидан кўра кўпроқ террорчи гуруҳ тарафдори бўлгани ва муҳожирларга ёрдамни гуруҳ номидан бермагани тахмин қилинмоқда.
ФҚБ ва Миллий Хавфсизлик Кенгашининг расмий баёнотларида таъкидланишича, ҳозирда бу шахслар мамлакатга ғаразли ният билан кирган деб ишониш учун асос йўқ. Улар Қўшма Штатларда яхшироқ ҳаётга интилишган, холос.
Шундай қилиб, ўзбек муҳожирлари билан содир бўлган воқеа АҚШ разведка идораларининг жиддий муносабатига, эҳтимолий хавф ва таҳдидларни аниқлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар кўришга туртки бўлди.

Согласно информации, агенты Федерального бюро расследований (ФБР) активно проводят поиск группы граждан Узбекистана, связанных с контрабандой и подозреваемых в сотрудничестве с лицами из ИГИЛ. Данный необычный эпизод, о котором сообщили несколько официальных лиц США CNN, вызвал настолько серьезную обеспокоенность, что потребовал доклада спецслужб высокопоставленным членам администрации президента Байдена.
Согласно доступной информации, данная группа более чем из десяти узбекистанцев прибыла в США через южную границу в начале текущего года и затем рассеялась. В настоящее время ФБР занимается выявлением и оценкой информации об этих лицах, при этом информация о местонахождении некоторых из них остается неизвестной.
Официальное заявление Совета национальной безопасности (СНБ), предоставленное CNN, подчеркивает, что на данный момент нет конкретных данных о каком-либо террористическом заговоре или угрозе. Тем не менее, группа лиц “тщательно исследуется” в связи с возможной преступной деятельностью.
В рамках расследования было установлено, что данные мигранты прибыли в США с помощью контрабандистов, включая одного человека с связями с ИГИЛ. ФБР предупредило свои подразделения по всей стране, поручив агентам выяснить их прошлое и местонахождение. Также агентство сотрудничает с официальными представителями Турции, где контрабандист был арестован вместе с другими участниками операции.
По словам источников CNN, контрабандист, который связан с ИГИЛ, находится под следствием. Однако исходя из имеющейся информации, он, вероятно, был скорее сторонником террористической группировки, чем оперативником, и не действовал от ее имени, помогая мигрантам.
В официальных заявлениях как представителей ФБР, так и Совета национальной безопасности, подчеркивается, что на данный момент нет оснований полагать, что эти лица въехали в страну с злым умыслом. Скорее всего, они стремились к лучшей жизни в США.
Таким образом, инцидент с узбекистанскими мигрантами вызвал серьезные меры реакции со стороны американских спецслужб и вызвало дополнительные проверки и действия по выявлению потенциальных рисков и угроз.