Украина халқ депутати Ярослав Железняк бу лавозимда Алексей Резников ўрнига Рустем Умеровни Украина мудофаа вазири лавозимига тайинлаш эҳтимолини маълум қилган. Бу хабар қизиқиш уйғотди, чунки Умеров Давлат мулк жамғармаси раҳбари сифатида фаол фаолияти билан танилган.
Қайд этиш жоизки, Резников Президент девонининг раҳбари Андрей Ермак билан яқин алоқада ва у мудофаа вазири лавозимида яна ўз номзодини кўришни хоҳлаши мумкин.
Агар Умеровнинг тайинланиши ҳақидаги бу маълумот тасдиқланса, бу Ермакнинг ички сиёсий қарама-қаршиликларда ғалаба қозонганидан далолат беради. Умеров, дарвоқе, Ермак билан муносабатларини, шунингдек, 2022 йил февралида Россия билан бўлиб ўтган музокараларда делегация таркибидаги ўзининг ролини ижобий баҳолаган.
Аммо шуни таъкидлаш керакки, Умеровнинг бошқа кўплаб муҳим жиҳатлари ҳам бор. Унинг АҚШ ва Туркиядаги алоқалари диққатга сазовор. Унинг турклар билан  алоқалари шу қадар кучлики, сиёсий доираларда улар ҳатто Умеров Туркия президенти Эрдоған билан Украина расмий вакилларидан ҳам тезроқ алоқа ўрнатиши мумкинлигини айтишади. Бироқ Умеровнинг ўзи буни камтарона рад этиб, Ермакнинг алоқаларни ўрнатишдаги ролини таъкидлайди.
Рустем Умеров 1982 йилда Самарқандда мусулмон қрим-татар оиласида туғилган. Умеровлар оиласи 1944 йилда Қримдан Ўзбекистонга депортация қилинган, бироқ ўнлаб йиллик сургундан сўнг ватанига қайтиб келган.
2013 йилда Аслан Омер Қримли билан ҳамкорликда Умеров ASTEM инвестиция компанияси ва унинг алоқа, ахборот технологиялари ва инфратузилмага инвестицияларни бошқарадиган ASTEM Foundation жамғармасига асос солган. 2019 йилда Умеров “Голос” сиёсий партиясидан Украина халқ депутати этиб сайланган. 2022 йил сентябрида Олий Рада уни Украина Давлат мулки жамғармаси раҳбари этиб тайинлади.

Народный депутат Украины Ярослав Железняк поделился возможной перспективой назначения Рустема Умерова на должность министра обороны Украины, сменяя в этой роли Алексея Резникова. Это сообщение вызвало интерес, так как Умеров известен своей активной деятельностью в качестве главы Фонда госимущества.
Важно отметить, что Резников поддерживает близкие связи с главой Офиса Президента Андреем Ермаком, и возможно, что ему бы хотелось видеть своего кандидата на посту министра обороны.
Если эта информация о назначении Умерова будет подтверждена, это будет свидетельствовать о победе Ермака во внутренних политических противоречиях. Умеров, кстати, оценивает свои отношения с Ермаком, а также свою роль в делегации на переговорах с Россией в феврале 2022 года, как весьма позитивные.
Однако, стоит отметить, что Умеров имеет множество других значимых связей. Он обладает широкими международными контактами, включая связи в США и Турции. Его связи в последней стране даже настолько сильны, что в политических кругах даже утверждают, что Умеров может быстрее установить связь с президентом Турции Эрдоганом, чем официальные представители украинской власти. Тем не менее, сам Умеров скромно отрицает это, подчеркивая роль Ермака в установлении связей.
Рустем Умеров родился в 1982 году в Самарканде в крымскотатарской мусульманской семье. Семья Умеровых была депортирована из Крыма в Узбекистан в 1944 году, но после десятилетий изгнания они вернулись на родину.
В 2013 году вместе с Асланом Омером Кырымлы Умеров основал инвестиционную компанию ASTEM и ее фонд ASTEM Foundation, который управляет инвестициями в области коммуникаций, информационных технологий и инфраструктуры. С 2019 года Умеров является народным депутатом Украины от политической партии “Голос”. В сентябре 2022 года Верховная Рада назначила его главой Фонда государственного имущества Украины.