2023 йил сентябрь ойи бошидан Ўзбекистонда иккита машҳур тўлов хизматлари Oson ва Pay Way халқаро пул ўтказмаларини вақтинча тўхтатди. Бундай қарорга маҳаллий Марказий банкнинг талаби сабаб бўлди, у элликка яқин пул ўтказиш хизматларига худди шундай хабарнома юборган.
Бироқ хизматлар Uzcard и Humo маҳаллий тизимлари ўртасидаги ички тўловлар, коммунал ва бошқа хизматлар учун фаолиятини давом эттирмоқда.
Ушбу чекловларнинг амал қилиш муддати ҳали аниқланмаган. Pay Way ушбу қарор маҳаллий Марказий банк талабига мувофиқ қабул қилинганини таъкидлаган.
Oson хизмати ҳам чекловнинг аниқ сабабларини келтирмаган ҳолда, худди шу санадан бошлаб халқаро пул ўтказмалари ва хорижий хизматлар учун тўловлар тўхтатилганини эълон қилди.
Август ойи охирида Ўзбекистон Марказий банки Oson брендига эгалик қилувчи Brio Group  компаниясига тўлов операцияларини амалга оширишда жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш билан боғлиқ қонунчиликни бузгани учун жарима солган эди.
Oson бош директори Фарҳод Маҳмудовнинг таъкидлашича, ушбу хизмат “ҳеч қачон фирибгарлик билан боғлиқ ишлар ёки текширувлар рўйхатига киритилмаган”.
Ўзбекистонда 52 та тўлов тизими мавжуд бўлиб, улар орасида Oson ва Pay Way энг йирикларидан ҳисобланади. Ушбу хизматлар томонидан амалга ошириладиган барча халқаро пул ўтказмаларининг 80 фоиздан ортиғи Россия билан боғлиқ.
Бугун Марказий банк ижтимоий тармоқларда тўлов ташкилотлари учун трансчегаравий пул ўтказмаларига доир ўрнатилаётган чекловлар юзасидан тарқатилаётган хабарлар бўйича баёнот эълон қилди.
Унда айтилишича, “BRIO GROUP” МЧЖ тўлов ташкилоти томонидан Ички назорат қоидаларининг олувчиси ва (ёки) жўнатувчиси ҳақидаги талаб қилинган маълумотларни акс эттирмасдан ва ушбу турдаги халқаро пул ўтказмаларини аниқлаш бўйича асосли ва имкони мавжуд бўлган зарурий чоралар кўрилмаганлиги маълум қилинади.
“Валютани тартибга солиш тўғрисида”ги Қонунга мувофиқ, резидент юридик шахсларга чет элда ҳисобварақлар очиш ва ундаги валюта маблағларини тасарруф этиш Ўзбекистон Республикаси Президенти ёки Ҳукуматининг қарорлари доирасида амалга оширилиши мумкин.
Бироқ, амалиётда “BRIO GROUP” МЧЖ (OSON) тўлов ташкилоти хорижий банкда ҳисобварақ очиб, мазкур банк ҳисобварағи орқали юқоридаги Қонун талабларига зид равишда амалиётлар ўтказган”, дейилади МБ хабарида.
Шунингдек, МБ тўлов хизматларида тўлов ташкилотлари бевосита товарларни (хизматларни) сотиб олувчи ёки сотувчи сифатида иштирок этмаслигини айтиб, бу иш ташқи савдо операцияси ҳисобланмаслигини таъкидлайди.
Ўзбекистон Республикасида халқаро тўлов хизматлари, шунингдек, халқаро онлайн хизматларга тўловлар бўйича ҳеч қандай чекловлар ўрнатилмаган. Фуқаролар тижорат банкларининг платформалари орқали тўловларни амалга оширишлари мумкин”, дейилади Марказий банк хабарида.
Марказий Банк хабаридан шуни билиш мумкинки, хориждан пул жўнатиш учун банклар ва пул ўтказиш тизимларидан (Western Union, Unired ва бошқалар) фойдаланиш мумкин.

С начала сентября 2023 года два популярных платежных сервиса Узбекистана, Oson и Pay Way, временно остановили международные переводы. Это решение было вызвано требованием местного Центрального Банка, который отправил подобное уведомление около пятидесяти финтех-сервисам.
Сервис Pay Way объявил, что с 5 сентября 2023 года приостанавливает временно переводы во всех международных направлениях, включая те, которые связаны с Россией. Однако внутренние платежи между местными системами Uzcard и Humo, а также оплата коммунальных и других услуг, продолжают функционировать.
Длительность этих ограничений пока не уточняется. Pay Way подчеркнул, что это решение было принято в соответствии с требованием местного Центрального Банка.
Сервис Oson также объявил о приостановке международных переводов и оплаты зарубежных сервисов с той же даты, без указания конкретных причин этого ограничения.
В конце августа, Центральный Банк Узбекистана наложил штраф на компанию Brio Group, владеющую брендом Oson, за нарушение законодательства, связанного с борьбой против легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансирования терроризма при проведении платежных операций. Генеральный директор Oson, Фарход Махмудов, подчеркнул, что сервис “никогда не был включен в какие-либо списки предписаний или проверок, связанных с мошенничеством”.
Узбекистан насчитывает 52 платежные системы, причем Oson и Pay Way считаются наиболее крупными среди них. Более 80% всех международных денежных переводов, осуществляемых этими сервисами, связаны с Россией.
Сегодня ЦБ опубликовал в социальных сетях заявление относительно ограничений на трансграничные переводы денег для платежных организаций.
В нем говорится, что платежная организация ООО «BRIO GROUP» не отразила необходимую информацию о получателе и (или) отправителе в Правилах внутреннего контроля и не приняла разумных и возможно необходимых мер по выявлению международных денежных переводов данного типа.
«В соответствии с Законом «О валютном регулировании» открытие счетов зарубежом юридическими лицами-резидентами и распоряжение валютными средствами по этим счетам может осуществляться в рамках решений Президента Республики Узбекистан или Правительства.
Однако на практике платежная организация ООО «BRIO GROUP» (OSON) открыла счет в зарубежном банке и проводила операции через этот банковский счет вопреки требованиям вышеуказанного Закона.
В соответствии со статьей 4 Закона Республики Узбекистан «О платежах и платежных системах», платежной организацией является юридическое лицо, осуществляющее деятельность по оказанию платежных услуг, не являющееся банком. Также платежные организации имеют право осуществлять платежные услуги на территории республики на основании лицензии Центрального банка.
При этом платежные услуги – это услуга, предоставляемая поставщиком платежей (платежной организацией) пользователю (клиенту) платежных услуг, в которой платежные организации непосредственно не участвуют в качестве покупателей или продавцов товаров (услуг), а услуга доставки и получения от них платежей зарубежным бенефициарам не является для них внешнеторговой операцией.
В связи с этим практика, классифицирующаяся платежными организациями как внешнеторговая операция, которая предусматривает доставку платежей своих клиентов получателю за границу, обмен полученных средств на другие валюты, а также участие в операциях в качестве трансграничной и межгосударственной транзитной организации, не соответствуют законодательству.
В Республике Узбекистан нет ограничений на международные платежные услуги, трансграничные денежные переводы и платежи в международные онлайн-сервисы, их можно осуществлять через платформы коммерческих банков.
Центральный банк Республики Узбекистан и в дальнейшем будет осуществлять систематический контроль за нарушениями законодательства в деятельности платежных организаций и принимать необходимые меры по обеспечению деятельности платежных организаций в рамках законодательства», говорится в сообщении ЦБ.