Россиядаги кубаликларни Украинадаги урушга ёллаш тармоғи фош қилинди.
Куба расмийлари фош этганлигини айтаётган одам савдоси тармоғи иштирокчилари Куба фуқароларини Украинада Россия томонида жанг қилишга мажбурлаган. Бу ҳақда Куба ташқи ишлар вазирлиги хабар бермоқда.
Куба ИИВ маълумотларига кўра, одам савдогарлари россияликлар бўлган. Россия Қуролли Кучларига ёллаш схемаси Россияда яшовчи кубаликларга ҳам, Кубада бўлганларга ҳам алоқадор бўлган.
“Кубанинг душманлари мамлакат обрўсига доғ туширишга ва уни ҳаракатларга шерик сифатида кўрсатишга ҳаракат қилмоқда”, – Гавана буни қатъиян рад этмоқда. Куба Украинадаги можарода қатнашмайди ва урушга ёлланишни қоралайди, дейилади хабарда.
Расмийлар кубаликларни “ҳар қандай давлатга қарши қурол кўтариш” учун ёллаганларга қарши қаттиқ чоралар кўради, деб таъкидлаган Куба ташқи ишлар вазирлиги.
Россия расмийлари бу баёнотга ҳозирча изоҳ бермаган.
Май ойининг охирида “Рязанские ведомости” газетаси Рязанда яшовчи бир неча кубалик фуқаролар Россия Мудофаа вазирлиги билан шартнома имзолаб, Украинага жангга боришгани ҳақида хабар берган.
Ушбу хабар Куба Ташқи ишлар вазирлиги баёноти билан боғлиқми ёки йўқми, номаълум.
Ўтган йилнинг сентябрида Россияда қисман сафарбарлик эълон қилинган эди. Расмий маълумотларга кўра, 300 мингдан ортиқ киши ҳарбий хизматга чақирилган. Ҳозирда сафарбарлик бўйича фаол чақирув йўқ, аммо бу ҳақдаги фармон бекор ҳам қилинмаган.

Власти Кубы раскрыли сеть вербовки кубинцев в России на войну в Украине.
Власти Кубы сообщили, что раскрыли сеть по торговле людьми, участники которой принуждали кубинских граждан воевать на стороне России в Украине. Об этом сообщило министерство иностранных дел Кубы.
По данным МВД Кубы, торговцы людьми действовали из России. Схема по привлечению в российские Вооружённые силы затрагивала как кубинцев, которые живут в России, так и тех, кто был на Кубе.
«Враги Кубы пытаются очернить имидж страны и представить её соучастницей действий», которые Гавана решительно отвергает. Куба не принимает участия в конфликте в Украине и осуждает наёмничество, подчёркивается в сообщении.
Власти примут решительные меры против тех, кто вербует или нанимает кубинцев, чтобы те «поднимали оружие против какой-либо страны», заявили в министерстве иностранных дел Кубы.
Российские власти это заявление пока не комментировали.
В конце мая газета «Рязанские ведомости» сообщала о том, как несколько кубинских граждан из Рязани подписали контракты с Минобороны России и отправились воевать в Украину.
Связано ли это сообщение с заявлением МИД Кубы — неизвестно.
Так называемая частичная мобилизация была объявлена в России в сентябре прошлого года. По официальным данным, призвали более 300 тысяч человек. Сейчас активный призыв по мобилизации не ведётся, однако указ о ней не отменён.