Иқтисодий ривожланиш вазирлиги раҳбари Максим Решетниковнинг фикрича, Россияда ишчи кучи танқислиги ва рекорд даражада паст ишсизлик иқтисодиёт ривожланишига тўсқинлик қилмоқда. У муаммони мигрантларни жалб қилиш ва сунъий интеллектни жорий этиш орқали ҳал қилишни таклиф қилмоқда.
Иқтисодиёт вазири Решетниковнинг фикрича, ишсизликнинг пастлиги ва ишчилар тақчиллиги Россия иқтисодиёти учун жиддий муаммо туғдиради. Иш ҳақининг ўсиши ҳам ишчи кучи танқислигига таъсир қила олмаяпти.
Ушбу муаммони ҳал қилиш учун Решетников мамлакатга меҳнат муҳожирларини фаол жалб қилишни таклиф қилмоқда. Унинг сўзларига кўра, улар учун Хитой ва Осиё билан рақобат борлиги туфайли қўшни давлатлардан келган  энг яхши кадрларни сақлаб қолиш учун мақсадли сиёсат юритиш зарур.
Вазир самарадорликни ошириш дастурларини кенгайтириш ва ишлаб чиқаришга сунъий интеллектни жорий этишни ҳам муҳим деб атаган. Бу ишчилар етишмаслигини автоматлаштириш орқали қоплайди.

Глава Минэкономразвития Максим Решетников считает, что рекордно низкая безработица в России на фоне дефицита рабочей силы тормозит развитие экономики. Он предложил решать проблему за счет привлечения мигрантов и внедрения искусственного интеллекта.
По мнению министра экономики Решетникова, сочетание низкой безработицы с нехваткой кадров создает серьезную проблему для российской экономики. Рабочая сила становится одним из главных дефицитных ресурсов на фоне опережающего роста зарплат.
Для решения этой проблемы Решетников предложил активнее привлекать в страну трудовых мигрантов. По его словам, за них идет конкуренция с Китаем и Азией, поэтому необходима целенаправленная политика по удержанию лучших кадров из соседних государств.
Еще одним решением министр назвал расширение программ повышения производительности труда и внедрение искусственного интеллекта в производство. Это позволит компенсировать нехватку рабочих рук за счет автоматизации.