Шанбага ўтар кечаси Марокашда кучли зилзила рўй берди, 632 киши ҳалок бўлди, 329 киши жароҳатланди.
Бориш қийин бўлган тоғли ҳудудларда ҳалок бўлганлар кўплиги айтилмоқда. Марракешдан 80 километр узоқликдаги тоғли ҳудудда 7,2 магнитудали зилзила содир бўлди, деб хабар берган Марокаш Миллий геофизика институти.
АҚШ Геология хизмати, ўз навбатида, зилзила магнитудаси 6,8 га баҳолаб, ер силкинишлари нисбатан саёз 18,5 километр чуқурликда содир бўлганини маълум қилган. Ички ишлар вазирлиги маълумотларига кўра, зилзила Ал-Ҳауз, Уарзазат, Марракеш, Азилал, Шихауа ва Тарудант вилоятларида сезилган.
Зилзила эпицентрига энг яқин жойлашган энг йирик шаҳар Марракешда турар-жой ва бошқа бинолар кўплаб вайрон бўлган. Аҳолининг хабар беришича, ЮНЕСКОнинг Бутунжаҳон мероси рўйхатига киритилган эски шаҳарда уйлар қулаб тушган. Маҳаллий телевидение масжид вайрон бўлганини ва машиналар пачоқланганини кўрсатган. Қутқарув хизматлари вайроналарни тозалашда давом этмоқда.

В ночь на субботу в Марокко произошло сильное землетрясение, в результате которого погибли по меньшей мере 632 человека и 329 получили ранения.
Многие люди погибли в труднодоступных горных районах. Землетрясение магнитудой 7,2 произошло в горном районе в 80 километрах от Марракеша, сообщил Национальный геофизический институт Марокко. Геологическая служба США, в свою очередь, оценила магнитуду землетрясения в 6,8 и сообщила, что толчки произошли на относительно небольшой глубине – 18,5 километра. По данным Министерства внутренних дел, землетрясение затронуло провинции Аль-Хауз, Уарзазат, Марракеш, Азилал, Шихауа и Тарудант.
Из-за землетрясения обрушились жилые дома и другие здания в Марракеше, ближайшем к эпицентру землетрясения крупном городе. Жители сообщили, что в старом городе, входящем в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, обрушились дома. По местному ТВ показали, что повреждена мечеть, разбиты автомобили. Спасательные службы продолжают разбирать завалы.