Рублнинг қадрсизланиши туфайли Марказий Осиёдан келган меҳнат муҳожирлари Россияда энг кўп муаммоларни бошдан кечирмоқда. Улар ўз даромадларини долларга айлантириб, оилаларига жўнатади. 5 сентябр куни эса Ўзбекистоннинг Oson ва Pay Way хизматлари чет элга пул ўтказмаларини тўхтатди.
Бундай шароитлар муҳожирларни ишлаш учун янги мамлакатлар топиш ҳақида ўйлашга мажбур қилди. Ўзбек диаспораси фикр-мулоҳазаларни ўрганиш бўйича сўров ўтказганда сўралганларнинг 50 фоизи Россияни тарк этишни ўйлаётганини, 25 фоизи ҳеч қаёққа кетиш ниятида эмаслигини, яна 25 фоизи эса ҳали аниқ қарор қабул қилмаганини айтган. Кетишни режалаштираётганлар Қозоғистон ва Жанубий Кореяни танлайди.
Мигрантлар кўпинча етказиб бериш, овқатланиш, қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалигида ишлайди. Баъзи россияликлар муҳожирлар кетаётгани ҳақидаги хабарни хурсандчилик билан қабул қилишса, бошқалари энди уй қурадиган ва кўчаларни тозалайдиган ҳеч ким қолмаслигидан хавотирда.
Аммо “Добрососедство” халқаро муносабатларни ривожлантириш жамғармаси лойиҳалари директори Юрий Московский кўп нарса ўзгармаслигига ишонади:
– Бир қанча фуқаролар чиқиб кетишга тайёрлигини айтмоқда, лекин оммавий чиқиб кетиш кузатилмаяпти. Кимдир кетади, кимдир келади. Россияда меҳнат бозорининг сиғими энг катта.
Қозоғистон ва Жанубий Кореяга миграция масаласига келсак, экспертнинг сўзларига кўра, у ерга юз минглаб одамлар бориши мумкин, бироқ Россияда миллионлаб киши ишлайди. Хитой Марказий Осиё ишчи кучига ўз бозорини очмагунча, Россиядан ишчиларнинг оммавий чиқиб кетиши ҳақида гап бўлиши ҳам  мумкин эмас.

Из-за падения курса рубля больше всего проблем в России возникло у трудовых мигрантов из Средней Азии. Свои заработки они переводили в доллары и отправляли семьям на родину. А 5 сентября еще и сервисы Узбекистана Oson и Pay Way приостановили зарубежные переводы.
Эти условия заставили мигрантов задуматься о поиске новых стран для работы. В узбекской диаспоре провели опрос настроений, и 50% респондентов заявили, что думают уехать из России, 25% процентов никуда бежать не планируют, и еще 25% пока не определились с ответом. Те, кто собираются уехать, выбирают Казахстан и Южную Корею.
У нас гастарбайтеры чаще всего работают в доставке, общепите, на стройках, в ЖКХ. Часть россиян новость об оттоке мигрантов восприняла воодушевленно, другие забеспокоились, что теперь некому будет строить дома и убирать улицы.
Но директор проектов Фонда развития международных связей «Добрососедство» Юрий Московский считает, что ничего особенно не изменится:
– У нас тоже некоторое количество граждан говорят, что готовы уехать, но реального массового оттока не происходит. Кто-то, конечно, уедет, а кто-то приедет. Емкость трудового рынка в России самая большая.
Что касается миграции в Казахстан и Южную Корею, то, по мнению эксперта, уехать туда может сотня тысяч человек, но в России-то работают миллионы. И пока Китай не откроет свой рынок для рабочей силы из Средней Азии, ни о каком массовом оттоке работников из России реально говорить не приходится.