Санкт-Петербургда мигрантлар учун патентлар нархи ўзгариши мумкин. 8 сентябрь куни коррупцияга қарши экспертиза порталида эълон қилинган қонун лойиҳасидан келиб чиққан ҳолда, шаҳар ҳокимияти уни ҳисоблаш учун қўлланилган коеффициентни ўзгартирмоқчи.
“2024 йил учун Санкт-Петербургдаги меҳнат бозорининг ҳудудий хусусиятларини акс эттирувчи коэффициент 1,688693 қилиб белгилансин”, — дейилади ҳужжатда.
Патент нархини ҳисоблашда асосий қиймат (1200 рубл) меҳнат бозорининг минтақавий хусусиятларини акс эттирувчи коэффициентга, шунингдек Иқтисодий ривожланиш вазирлиги томонидан белгиланадиган шахсий даромад солиғи бўйича дефлятор коэффициентига кўпайтирилади.
2023 йил учун коэффициент 1,615272 даражасида белгиланган ва чет эл фуқаролари учун патентнинг ўзи нархи ойига 4400 рублни ташкил қилади.
Санкт-Петербургдаги муҳожирлар учун патентнинг ҳозирги нархи ҳам оғирлик қилмаяптими? Агар у бундан ҳам ошса, қийинчиликлар пайдо бўладими?

В Петербурге может измениться стоимость патентов для иностранных работников. Как следует из проекта закона, опубликованного на портале антикоррупционной экспертизы 8 сентября, власти города хотят изменить коэффициент, который используется для его расчета.
«Установить на 2024 год коэффициент, отражающий региональные особенности рынка труда на территории Санкт-Петербурга, в размере 1,688693», — говорится в документе.
При расчете стоимости патента базовая величина (1 200 рублей) умножается на коэффициент, отображающий региональные особенности рынка труда, а также на коэффициент-дефлятор для налогов на доход физических лиц, который устанавливает Минэкономразвития.
На 2023 год установлен коэффициент в размере 1,615272, а стоимость самого патента для иностранных граждан составляет 4400 рублей в месяц.
Считаете ли вы, что стоимость патента для мигрантов в Санкт-Петербурге сейчас слишком высокая? И будут ли возникать сложности, если еще поднимутся? Пожалуйста, напишите свои мысли в комментариях.