Владимир Путин Россияга муҳожирлар оқимидан хавотир билдирди ва мигрантлар геттолари шаклланмаслиги учун бу вазиятга эҳтиёткорона ёндашишга чақирди.
Гетто – ижтимоий, ҳуқуқий ёки иқтисодий босим натижасида озчиликларнинг ихтиёрий ёки мажбурий яшаши учун ажратилган йирик шаҳарларнинг бир қисмидир.
Россия президентининг фикрича, мамлакат иқтисодига мигрантлар керак, бироқ янги технологиялар муваффақиятли жорий этилса, ҳаддан ташқари кўп муҳожирлар керак бўлмаслиги мумкин.
Путиннинг таъкидлашича, Россия иқтисодиёти ҳақиқатан ҳам мигрантларга боғлиқ, айниқса қурилиш секторида, бу ерда ишчи кучининг 33 фоизини мигрантлар ташкил қилади. Шу билан бирга, президент инсон меҳнатини кам талаб қилувчи замонавий технологияларни жорий этиш орқали мигрантларга қарамликни камайтириш мумкинлигини таъкидлаган.
Путиннинг айтишича, Россиянинг айрим хорижий давлатларга нисбатан устунлиги борлиги муҳожирларнинг аксарияти собиқ Совет Иттифоқи республикаларидан келганлигидир. Бу муҳожирларнинг Россия жамиятига ҳамкорлиги ва интеграциялашувини осонлаштиради.
Президент, шунингдек, муҳожирларга рус тилини ва Россия Федерацияси қоидаларини ўргатиш, уларнинг мамлакат анъаналари ва маданиятига мослашиб, ҳурмат қилишлари муҳимлигини таъкидлайди.
У, муҳожирлар геттоларининг шаклланишига йўл қўймаслик муҳимлиги, бу эса бошқа баъзи мамлакатларда бўлгани каби ижтимоий кескинлик ва можаролар манбаига айланиши мумкинлигини айтиб ўтди. Президент Россия фуқароларининг манфаатлари биринчи ўринда туриши, миграция оқими аҳоли ўртасида ғазаб уйғотмаслигини таъминлаш зарурлигини таъкидлади.
Ҳозирда Россия меҳнат бозорида мигрантларнинг улуши бор-йўғи 3,7 фоизни ташкил этади, бироқ Путин мамлакат учун салбий оқибатларга олиб келмаслик учун мигрантларга бўлган эҳтиёжни мувозанатлаш ва ижтимоий барқарорликни таъминлашга интилмоқда.
Россияда мигрант геттолари, яъни бир жойда тўп бўлиб яшаётган муҳожирлар жамоаси борми? Бу сизнинг назарингизда, яхшими ёки ёмонми?

Владимир Путин выразил озабоченность по поводу потока мигрантов в Россию и призвал осторожно подходить к этой ситуации, чтобы избежать образования мигрантских гетто.
Гетто  — части крупных городов, отведенные для добровольного или принудительного проживания меньшинств в результате социального, правового или экономического давления.
Президент России считает, что экономика страны нуждается в мигрантах, но слишком большой их приток может не потребоваться, если будут успешно внедряться новые технологии.
Путин отметил, что экономика России действительно зависит от мигрантов, особенно в строительной сфере, где около 33% рабочей силы составляют мигранты. Тем не менее, президент подчеркнул, что можно уменьшить зависимость от мигрантов, внедряя современные технологии, которые требуют меньше человеческого труда.
Однако Путин признал, что Россия имеет преимущество по сравнению с некоторыми зарубежными странами, так как большинство мигрантов приходит из бывших республик Советского Союза. Это облегчает сотрудничество и интеграцию мигрантов в российское общество.
Президент также подчеркнул важность обучения мигрантов русскому языку и правилам Российской Федерации, чтобы они могли успешно адаптироваться и соблюдать традиции и культуру страны.
Важно избегать образования мигрантских гетто, которые могут стать источником социальных напряжений и конфликтов, как это имеет место в некоторых других странах. Президент подчеркнул, что интересы граждан России должны оставаться на первом месте, и необходимо обеспечить, чтобы миграционный приток не вызывал раздражения среди населения.
На данный момент доля мигрантов на российском рынке труда составляет всего 3,7%, но Путин стремится к балансу между потребностью в мигрантах и обеспечением социальной стабильности, чтобы избежать негативных последствий для страны.
Есть ли в России мигрантские гетто, то есть группа мигрантов, живущая в одном месте? Как вы думаете, это хорошо или плохо?