АҚШ ҳукумати бир неча ўнлаб компанияларга, жумладан, “АвтоВАЗ”, “Москвич” ва “Альфа Групп”нинг инвестиция бўлими А1га қарши санкциялар киритди. Янгиланган санкциялар рўйхати АҚШ Молия вазирлиги сайтида эълон қилинган.
Рўйхатга Росавтодор, «Трансмашхолдинг», «Мосинжпроект», «Объединенная металлургическая компания», «Русская медная компания» ва “Ак-Барс” банклари ҳам киритилган.
Бундан ташқари, «Русская медная компания» асосчиси Игор Алтушкин, УГМК асосчиси Искандар Маҳмудов ва «Трансмашхолдинг»нинг собиқ раҳбари Андрей Бокарев, жами 20 нафар шахсга нисбатан ҳам санкциялар жорий этилди. Учаласи ҳам Forbes версияси бўйича россиялик миллиардерлар рейтингига киритилган.
Жисмоний шахслар учун АҚШ санкциялари рўйхатига киритилиши уларнинг мамлакатдаги ҳар қандай активлари, шунингдек, 50% дан ортиқ улушга эга бўлган ҳар қандай юридик шахсларнинг фаолияти музлатилишини англатади. Бундан ташқари, улар билан ҳар қандай молиявий ҳамкорлик: товарлар ва хизматларни олиш ёки тақдим этиш, хайрия ва кредитлар тақиқланади. Санкцияларга дучор бўлган юридик шахслар билан ҳам вазият ўхшаш – бу активларни музлатиш ва ҳар қандай ўзаро алоқаларни тақиқлашдир.

Власти США ввели санкции против нескольких десятков компаний, в числе которых «АвтоВАЗ», «Москвич» и А1 — инвестиционное подразделение «Альфа-групп». Обновленный санкционный список опубликован на сайте министерства финансов США.
В список также попали Росавтодор, «Трансмашхолдинг», «Мосинжпроект», «Объединенная металлургическая компания», «Русская медная компания» и банк «Ак-Барс».
Кроме того, санкции введены против 20 физических лиц — в их числе основатель «Русской медной компании» Игорь Алтушкин, основатель УГМК Искандер Махмудов и бывший глава «Трансмашхолдинга» Андрей Бокарев. Все трое входят в рейтинг российских миллиардеров по версии Forbes.
Попадание в санкционные списки США для физических лиц означает, что любые их активы в стране будут заморожены, как и деятельность любых юридических лиц, где им принадлежит более 50%. Кроме того, с ними запрещены любые финансовые взаимодействия: получение или предоставление товаров и услуг, пожертвований и кредитов. С попавшими под санкции юридическими лицами ситуация аналогичная — это заморозка активов и запрет на любое взаимодействие.