Улар муҳожир ишчиларнинг тушлик учун иш ҳудудидан ташқарига чиқишга мажбур бўлаётганини айтишмоқда.
“Москвадаги ўзбек миллий-маданий мухторияти” жамоат ташкилоти вакиллари Россия Федерацияси Хавфсизлик кенгаши раиси ўринбосари Дмитрий Медведевга мактуб йўллаб, унда иш берувчиларни меҳнат мигрантлари учун озиқ-овқат жойлари билан таъминлаш мажбуриятини юкловчи қонунчиликка ўзгартиришлар киритиш таклифи билдиришган.
Диаспора ижтимоий тармоқларда тарқалаётган муҳожирларнинг иш жойидан ташқарида тушлик қилаётгани акс этган видеолар ҳақида гапирган. Ушбу ҳодиса муҳожирлар учун ҳам, Россия Федерацияси фуқаролари учун ҳам ноқулайлик туғдиради.
Диаспоранинг мурожаати сабабларидан бири Санкт-Петербургда ҳуқуқ-тартибот идоралари кийимидаги одамнинг мигрантларнинг озиқ-овқат қутиларини тепаётгани акс этган видео бўлиши мумкин. Ушбу видеонинг аниқ санаси номаълум бўлса-да, у август ойи охирида ижтимоий тармоқларда фаол тарқала бошлаган.
Ўзбек диаспораси раҳбари Баҳром Исмоиловнинг фикрича, иш жойларида ошхоналар ташкил этилиши кўчада озиқ-овқат сотиб олишга мажбур бўлаётган ишчилар дуч келадиган кўча озиқ-овқатларининг рухсатсиз сотилиши муаммосини бартараф этишга ёрдам беради.
Россия Тожиклар уюшмаси раиси Абдулло Давлатовнинг айтишича, қурилиш объектларида овқатланиш учун жойлар мавжуд.

Они говорят, что мигранты вынуждены обедать за пределами рабочей территории.
Представители общественной организации «Узбекская национально-культурная автономия в городе Москве» направили зампреду Совета безопасности РФ Дмитрию Медведеву письмо. В нем они предложили законодательно обязать работодателей обеспечивать трудовых мигрантов местами для питания.
«В обращении говорится о распространяемых в соцсетях роликах, на которых мигранты массово проводят обеденное время вне рабочей территории. Отсутствие столовых и мест для питания создает неудобства как для трудовых мигрантов, так и для граждан РФ», — пишут «Ведомости», ссылаясь на имеющееся в их распоряжении письмо.
По версии издания, одной из причин обращения диаспоры могло стать видео, на котором человек в форме правоохранителя пинает коробки с выпечкой и едой мигрантов в Санкт-Петербурге. Дата этого видеоролика неизвестна, но он начал активно распространяться в соцсетях в конце августа.
По мнению главы узбекской диаспоры Бахрома Исмаилова, создание столовых на трудовых объектах устранит возникновение стихийных торговых точек. Сейчас строители вынуждены приобретать питание прямо на улице.
Председатель Союза таджикистанцев России Абдулло Давлатов заявил, что на стройках уже созданы места для употребления пищи. Однако такие случаи возникают, когда работодатель не заботится о своих специалистах.