Одинцоводаги 6-мактабнинг рус тили ўқитувчиси Гулчеҳра Каримова миллати туфайли саводсизликда айбланган. Буларнинг барчаси «Мамочки Одинцово» гуруҳидаги битта пост туфайли содир бўлди. Унда аноним муаллиф ўқитувчи бешинчи синф ўқувчилари билан дарсда сўзни нотўғри талаффуз қилганидан ғазабланган.
Айбловни исботлаш учун муаллиф ўқувчилардан бирининг дафтаридаги фотосуратларни келтирган.
Бу маълумот ижтимоий тармоқда тез тарқалиб кетган ва тез орада ўқитувчини ишдан бўшатиш кераклиги ҳақидаги талаблар пайдо бўла бошлаган. Уларнинг баъзилари ўқитувчини “маймун” деб ҳақорат қилишгача борган.
— Мактабда қандай тартибсизликлар бўляпти? Қонун бўйича таълим юқори сифатли бўлиши керак. Рус тилини билмайдиган Гулчеҳрага ўхшаган ўқитувчилар нега фарзандларимизга дарс беради? — деб сўраган Татьяна исмлм фойдаланувчи изоҳларда.
– Мен буни халққа қарши жиноят деб билган бўлардим! Уларга қўй сўйишни ўргатса, яхши бўларди, ҳеч бўлмаганда, уларда шу соҳада  маҳорат бор”, — дейди яна бир шарҳловчи Александр.
Кейинчалик маълум бўлишича, барча айбловлар асоссиз экан. Гулчеҳранинг ҳамкасблари унинг йигирма йиллик тажрибага эга ўқитувчи эканлигини, университетда рус тили ва адабиёти ўқитувчиси мутахассислиги бўйича таҳсил олганини айтишган. У шу ўқув йилида 8-сонли мактабда иш бошлаган ва миллати туфайли тушунмовчиликлар юзага келишидан қўрққанди, лекин у бунинг бунчалик тез содир бўлишини кутмаганди.
Нашрлар интернетда пайдо бўлганидан сўнг, мактаб раҳбарияти унинг ишини текшириб, ҳеч қандай хато топмаган, болалар эса ўқитувчи билан ҳеч қачон баҳслашмаганликларини айтишган.
“Мактаб ходимлари “саводсиз муҳожир ўқитувчи” ҳақидаги хабарни Гулчеҳранинг миллатини ёқтирмаган ота-оналардан бири бошлаган деб гумон қилмоқда”, — дея хабар беради Baza телеграм канали.

Гульчехру Каримову, учительницу русского языка 6-й школы Одинцово, обвинили в неграмотности из-за ее национальности. Все это произошло из-за одного поста в группе «Мамочки Одинцово». В нем анонимный автор возмущается, что учитель неправильно произносит слово на уроке с пятиклассниками.
В доказательстве обвинения автор привел фотографии из тетради одного из учеников.
Эта информация быстро распространилась в социальных сетях, и вскоре со стороны общественности появились требования уволить учителя. Некоторые из них даже оскорбили учителя, назвав его «обезьяной».
— Что за беспредел творится в стенах школы? Образование по закону должно быть качественным. Почему такие учителя, как Гульчехра, которая не владеет русским языком, обучают наших детей? — задалась вопросом пользовательница Татьяна.
— Я бы это как преступление против народа рассматривал! Лучше бы она их баранов резать учила, там хоть навык, — вторит ей другой комментатор Александр.
Позже выяснилось, что все обвинения были необоснованными. Коллеги Гульчехры рассказали, что он преподаватель с двадцатилетним стажем, изучал в университете русский язык и литературу. В этом учебном году он начал работать в школе №6 и боялся недоразумений из-за своей национальности, но не ожидал, что это произойдет так скоро.
После появления публикации в Интернете руководство школы проверило его работу и не обнаружило ошибок, а дети заявили, что никогда не спорили с учителем.
“Сотрудники школы подозревают, что новость о “неграмотном учителе-иммигранте” запустил один из родителей Гульчехры, которому не нравилась национальность Гульчехры”, – сообщает Telegram-канал Baza.