Ўзбекистоннинг Жидда шаҳридаги бош консули Нодиржон Турғунов республикамиз фуқароларини чет элда иш билан таъминлашга кўмаклашиш мақсадида Саудия Арабистонидаги “International Recruitment Company” бандлик компанияси менежери Аҳмад Муҳаммад Иброҳим билан учрашди.
Мулоқот чоғида ўзбекистонликлар учун Подшоҳлик хусусий тармоғида бўш иш ўринларининг яратиб берилиши, ўзбек меҳнат муҳожирларининг қонуний ишлашини таъминлаш масалалари муҳокама этилди.
Ўз навбатида, менежер Аҳмад Муҳаммад Иброҳим Саудия бандлик компанияси вакили сифатида Ўзбекистондан ишчи кучини олиб келишга катта қизиқиш билдирди.
Унинг маълум қилишича, “International Recruitment Company” компанияси Жидда шаҳрида жойлашган бўлиб, Подшоҳлик ҳудудларида 37 та шўъбаси мавжуд. Ушбу компания Саудия Арабистонидаги энг йирик бешта бандлик компанияларидан бири бўлиб, компания ва унинг шўъбаларида жами 15 минг нафар ишчи фаолият юритади. Компаниянинг асосий мақсади – барча соҳаларга малакали ишчиларни жалб этишдан иборат.
Шу ўринда, Аҳмад Муҳаммад Иброҳим Ўзбекистондан араб ёки инглиз тилини биладиган ошпазлар, автобус ва юк машиналари ҳайдовчилари, тиббиёт ходимлари ва бошқа соҳалар бўйича малакали мутахассисларни жалб этишга тайёрлигини билдирди.

Генеральный консул Узбекистана в Джидде Нодиржон Тургунов встретился с менеджером компании по трудоустройству «International Recruitment Company» в Саудовской Аравии Ахмадом Мухаммадом Ибрагимом с целью помочь гражданам нашей республики найти работу за рубежом.
В ходе встречи обсуждались вопросы создания вакантных рабочих мест для узбекистанцев в частной сети Королевства, а также вопрос легального трудоустройства узбекских трудовых мигрантов.
В свою очередь, менеджер Ахмед Мухаммад Ибрагим в качестве представителя саудовской компании по трудоустройству выразил большую заинтересованность в привлечении рабочей силы из Узбекистана.
Он сообщил, что International Recruitment Company находится в Джидде и имеет 37 филиалов в Королевстве. Эта компания входит в пятерку крупнейших компаний по трудоустройству в Саудовской Аравии, и в компании и ее дочерних компаниях работает в общей сложности 15 000 человек. Основная цель компании – привлечение квалифицированных работников во всех сферах.
На данный момент Ахмад Мухаммад Ибрагим выразил готовность привлечь квалифицированных специалистов из Узбекистана, владеющих арабским или английским языком, водителей автобусов и грузовиков, медицинских работников и других сфер.